V pondělí 4. září 2017 se na zámku Lednice uskutečnilo společné zasedání české a slovenské vlády, u jehož příležitosti Národní muzeum a Slovenské národní muzeum uzavřelo Memorandum o spolupráci.

Na základě tohoto dokumentu budou vytvářeny společné vědecko-výzkumné projekty i výstavy. Vznikne také speciální kurátorský program pro výměnu zkušeností a uskuteční se různé odborné stáže.

fotografie zámku Lednice
Zámek Lednice

„Národní muzeum a Slovenské národní muzeum jsou dlouholeté partnerské instituce, které spojuje celá řada společných projektů. Momentálně společně připravujeme Česko–slovenskou / Slovensko–českou výstavu u příležitosti 100. výročí založení společného státu Čechů a Slováků. Abychom své vztahy ještě více upevnily a deklarovaly jejich nadstandardní úroveň, uzavřely jsme Memorandum o spolupráci“, uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
 
Ředitelé muzeí si podávají ruce - fotografie
Generální ředitel Slovenského národního muzea Branislav Panis a generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš po podpisu memoranda.
 
Obě muzea si budou navzájem poskytovat volné vstupy pro své zaměstnance do výstav a expozic a pořádat společné akce pro zaměstnance a jejich rodiny. Cílem je nejen zlepšovat odbornou spolupráci, ale také udržovat dobré česko-slovenské vztahy a posilovat vědomí česko-slovenské sounáležitosti.