Především se však Národní muzeum připravuje na to, až své výročí bude moci oslavit s návštěvníky ve svých otevřených objektech.

Během uzavření objektů Národního muzea z důvodu koronavirové epidemie muzeum nepřerušilo práce na žádném z plánovaných výstavních projektů, naopak připravilo celou řadu nových výstav tak, aby mohlo zase brzy přivítat své návštěvníky co nejpestřejším programem a pomohlo navracet život v České republice k normálnímu fungování.

V případě, že muzea v České republice budou moci být pro veřejnost otevřena od konce měsíce května, plánuje Národní muzeum mimo stávající expozice a výstavy otevřít tyto nové výstavní projekty:

Do konce měsíce července:

  • mineralogickou expozici v Historické budově Národního muzea
  • expozici Pokladnice – z pokladů numismatické sbírky v Historické budově Národního muzea
  • výstavu Symboly o vzniku a historii státních symbolů České republiky v Historické budově Národního muzea
  • výstavu České národní povstání k 75. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války v Historické budově Národního muzea.

Dále probíhají přípravy na výstavy ze zahraničí: Sluneční králové z Egypta v Historické budově Národního muzea a Milan Rastislav Štefánik. Generál – Osvoboditel v Nové budově Národního muzea. Jejich otevření bude záviset na možnostech přivézt exponáty ze zahraničí a na situaci v Egyptě a na Slovensku.

Do konce měsíce srpna:

  • výstavu Velcí čeští skladatelé v Historické budově Národního muzea.

Do konce měsíce září:

  • stálou expozici Dějiny 20. století v Nové budově Národního muzea.

Do konce roku 2020 Národní muzeum připravuje otevření:

  • výstavy Bílá hora k 400 letům výročí bitvy na Bílé hoře 1620 v Nové budově Národního muzea
  • výstavy Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudby.

V současnosti probíhají výběrová řízení na zhotovitele a dodavatele stálých expozic Dějiny do Historické budovy Národního muzea a Dětské muzeum do Nové budovy Národního muzea. Termíny jejich otevření pro veřejnost budou oznámeny podle výsledků výběrových řízení. Výsledek výběrového řízení na zhotovitele přírodovědecké expozice nyní posuzuje ÚOHS na základě podnětu neúspěšného uchazeče.

Přesné termíny otevírání expozic a výstav, hygienická a organizační pravidla pro provoz a návštěvu Národního muzea budeme oznamovat průběžně na základě aktuální situace v České republice a vládních opatření.