Návštěvníci se mohou těšit na autentické modely a doplňky manželek prezidentů či na módní kreace v tomto stylu, které reflektují vkus a styl každé první dámy, a to jak během oficiálního či slavnostního, tak i každodenního života. Výstava zároveň ukáže, jak se v rámci uplynulých sta let měnila pravidla vhodného chování a oblékání obecně, a představí předměty, které provázely samotné české a československé prezidenty, přímo jim sloužily ke každodenní potřebě či zkrášlovaly jejich domácnost.

Výstava je upořádána tematicky, nikoli chronologicky, a tak si návštěvníci v obou jejích sálech mohou udělat představu o vkusu jednotlivých partnerek prezidentů. Každá z nich měla k módě odlišný přístup. Zatímco upjatá Charlotta Masaryková nosila převážně bílou batistovou halenku se stojáčkem a dlouhou sukni, a pokroková byla jen ve svých politických názorech, pro Hanu Benešovu jsou typické elegantní kostýmy doplněné klobouky a rukavičkami. Marta Gottwaldová proslula snahou napodobit styl své předchůdkyně, a svými kožichy, které nosila i v létě. Jejím opakem byly Marie Zápotocká a Božena Novotná – manželky dělnických prezidentů, které ve svých neforemných šatech a kostýmech do prostředí Pražského hradu těžko zapadaly. Naopak Irena Svobodová vrátila na Hrad historický nábytek i noblesu. Velmi osobitý byl a je přístup novodobých prvních dam. V průběhu 20. století se oděvní etiketa měnila, stírala a obnovovala. Pod vlivem celospolečenské a politické situace ztrácely některé tradiční hodnoty na významu a byly nahrazeny hodnotami jinými.

Večerní šaty, klobouk, kabelka či župan Hany Benešové, divadelní kostým Dagmar Havlové, kalhotový kostým Livie Klausové, hedvábný šátek Boženy Novotné, společenské šaty a boty Charlotty Masarykové, pulovr Olgy Havlové, perlový náhrdelník Ireny Svobodové, gramofonová skříň z domácnosti Zápotockých či pudřenka Viery Husákové, kterou měla u sebe při pádu vrtulníku, který nepřežila – návštěvníky čekají ve dvou sálech desítky unikátních předmětů spojených se životy českých a československých prezidentských párů, které provází citace z knih o etiketě od Gutha-Jarkovského až po Ladislava Špačka.

Součástí výstavy je také salónek pro gentlemany se zajímavou literaturou, možnost vyzkoušet si dobový klobouk ve stylu prvních dam či si s pomocí počítačové techniky pořídit retro fotografii s některým z prezidentů.

Výstava bude v Nové budově Národního muzea přístupná veřejnosti až do dubna příštího roku.