Cílem City Nature Challenge je zábavné mapování městské přírody pomocí chytré mobilní aplikace iNaturalist. A zapojit se můžete i vy. Každý sám a přitom společně můžeme ukázat světu rozmanitost naší přírody!

Ačkoliv po celém světě platí přísná karanténní opatření, Kalifornská akademie věd v San Franciscu a Přírodovědecké muzeum v Los Angeles nezrušily svoji každoroční iniciativu s názvem City Nature Challenge. A Národní muzeum i letos přináší tuto výzvu do Prahy. Stačí si do chytrého telefonu stáhnout mobilní aplikaci iNaturalist, zaregistrovat se a s její pomocí pořizovat fotografie rostlin a živočichů kolem sebe. A pokud zrovna najdete něco, co nepoznáte, tak aplikace sama z fotografie určí, o co by se mohlo jednat.

Ať už jdete ven s rodinou na procházku, s odpadkovým košem nebo vyvenčit psa, vždy mějte mobilní telefon a aplikaci iNaturalist při ruce. Letošní ročník je navíc oproti těm minulým jiný v tom, že soutěžení mezi jednotlivými městy se stalo druhořadým. Na prvním místě je především poznávání krásy a rozmanitosti přírody všude kolem nás. Není důležité, kolik pozorování budou jednotlivá města mít a na jaké příčce se kdo umístí. Smyslem letošního ročníku je především uvědomit si, jací živočichové a rostliny nás ve městech obklopují a třeba se o nich i něco nového dozvědět.

Vzhledem k platným omezením prosíme všechny účastníky akce, aby respektovali aktuální vládní nařízení a chovali se v přírodě i ve městě zodpovědně.

Akce je na území města Prahy realizována s podporou Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a časopisu National Geographic Česko. Veškeré informace o projektu a o tom, jak se do něj zapojit, naleznete na stránkách www.citynaturechallenge.cz.


iNaturalist je jedinečná aplikace, která vznikla původně jako diplomový projekt v roce 2008 v Kalifornii. Nyní po množství vylepšení je v letošním roce jedinou aplikací, díky které se můžete zapojit do výzvy City Nature Challenge 24.–27. 4. 2020. Využívat ji ale můžete celoročně k určování nejrůznějších druhů zvířat a rostlin. Hlavní výhodou je zejména její jednoduchost, díky čemuž může kdokoliv správně určit daný druh, sdílet ho s celým světem a přispět tak i k vědecké práci mnoha odborníků. Aplikaci iNaturalist, která je zcela zdarma, zaštiťuje Kalifornská akademie věd a National Geographic. Národní muzeum financovalo a zajistilo překlad této aplikace a webových stránek iNaturalist.org do češtiny, stejně jako i doplnilo české názvosloví. Během trvání letošní výzvy City Nature Challenge navíc budou odborníci z Národního muzea pravidelně procházet pozorování českých uživatelů a kontrolovat, zda se mezi fotografiemi neobjeví něco zajímavého pro vědecké účely. Každý účastník se tak může přímo stát prodlouženou rukou odborníků z celého světa.