Od 25. listopadu 2016 je na zámku v Brandýse nad Labem otevřena nová stálá expozice s názvem "Pomocné technické prapory – komunistické zločiny 50. let", která mapuje období 50. let minulého století s důrazem na problematiku Pomocných technických praporů.

Expozice vznikla na základě vzájemné spolupráce Svazu pomocných technických praporů – Vojenské tábory nucených prací ČRměsta Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi a Národního muzea.

pohled do expozice - vitríny a socha vojáka
Pohled do expozice

První část expozice ukazuje cestu ke komunistickému převratu v Československu v roce 1948 a následný vývoj v období 50. let 20. století. Jsou zde představeny jednotlivé skupiny obyvatel postižených komunistickým režimem, ale i způsob fungování represivních složek společnosti. Atmosféru doby vykreslují unikátní sbírkové předměty, jako je například vybavení cely na Pankráci v období 50. let, dveře z cely věznice v Uherském Hradišti, nebo vysílačka, která byla použita jako důkazní materiál při babickém procesu.

V druhé části nové expozice je pak zmapován vývoj PTP v období 50. let, životní podmínky "pétépáků" a také snahy o rehabilitaci v 60. letech a následně po roce 1989.

Výstava je otevřena na zámku v Brandýse nad Labem od pátku 25. 11. 2016 o víkendech, v jiné termíny po objednání www.brandyszamek.cz/oteviraci-doba-a-prohlidky-zamku/

Fotoalbum