Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek a generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš si dnes připomněli významného politika a vůdčí osobnost Pražského jara Alexandera Dubčeka (27. 11. 1921–7. 11. 1992). Jeho památku uctili položením květin k pamětní desce na Nové budově Národního muzea, ve které dříve sídlilo i Federální shromáždění.

fotografie pokládání květin
(Zleva) Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek

Pamětní deska byla na budovu osazena a slavnostně odhalena v roce 2009 ve spolupráci Slovenského velvyslanectví, Slovenského institutu, Národního muzea, Masarykovy demokratické akademie a Obce Slováků. Na její vytvoření finančně přispěla Poslanecká sněmovna PČR. Výtvarný návrh zhotovil slovenský sochař Teodor Baník, výrobu zajistil Jozef Csőglei. Deska, která obsahuje mělký reliéf busty Alexandera Dubčeka a text, je umístěna na průčelí budovy vedle slavnostního vchodu.

fotografie pokládání květin
Pamětní deska je na Nové budově Národního muzea umístěna od roku 2009

Foto - pamětní deska Dubčeka
Výtvarný návrh zhotovil slovenský sochař Teodor Baník.