Díky memorandu za účelem pravidelného návštěvnického provozu Benešovy vily, které ve čtvrtek 15. března 2018 podepsal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a vedoucí Úřadu vlády České republiky Radek Augustin, se nyní mohou návštěvníci podívat do této úžasné stavby daleko častěji, než tomu bylo doposud. Národní muzeum nabízí možnost předchozí rezervace prostřednictvím elektronického systému, který byl spuštěn v pondělí 26. března a kapacita některých komentovaných prohlídek je již takřka naplněna.
 
Poprvé se v tomto novém režimu vila otevře pro školy, a to již tento pátek 6. dubna. Pro širokou veřejnost pak bude zdarma přístupná každý víkend počínaje sobotou 7. dubna 2018prostřednictvím komentovaných prohlídek, které budou probíhat každou půlhodinu vždy od 10 do 16 hodin. Zmiňované prohlídky seznámí návštěvníky s příběhem Benešovy vily v Sezimově Ústí a životním příběhem Hany a Edvarda Benešových. Každý tak bude mít možnost poznat, jaký byl osud vily po roce 1948, kdy zemřel Edvard Beneš, a po smrti jeho ženy Hany v roce 1974. Zajímavá jistě bude i zmínka o tom, co se změnilo po roce 1989 a jak je možné, že lze sídlo premiérů České republiky dnes navštívit. Komentované prohlídky v areálu Benešovy vily i uvnitř jí samotné poukážou na její roli v životě manželů Benešových i na symbolickou hodnotu, kterou s sebou nese od svého postavení až do současnosti.
 
Rezervace komentovaných prohlídek zde.
 
Vila bude v letošním roce otevřena od 6. dubna do 28. října 2018: pátek 9.00–15.00 hod. (pro školy), sobota a neděle 10.00–17.00 hod. (pro veřejnost).
 
Více informací o komentovaných prohlídkách a programech pro školy naleznete zde.