Historická budova Národního muzea se stala od konce 19. století dominantou Václavského náměstí a své otisky na ní zanechalo mnoho událostí století následujícího. V neděli 21. srpna 2016 uplyne 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy, která se podepsala i na muzejní budově.

21. srpna 1968 na budovu zaútočili střelbou sovětští vojáci, kteří těžce poškodili fasádu, pískovcové sloupy, kamenné sochy, a také depozitáře a ředitelskou pracovnu. Těžká devastace fasády si vynutila v 70. letech 20. století opravu. Poškozené části byly vyspraveny kamennými plombami, tzv. filuňky. Zároveň při rekonstrukci došlo k patinaci původně světlých soch a sloupů černým nátěrem. Plomby ve ztmavlém hořickém pískovci zůstaly na průčelí budovy patrné dodnes.

Při současné generální rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se však podařilo sloupy vyčistit, čímž sloupořadí získalo světlou barvu. Po dokončení rekonstrukce v roce 2018 bude tedy zabarvení fasády budovy opět v původním stavu. Stopy po střelbě v srpnu roku 1968, však pozornému pozorovateli neuniknou, protože nebudou cíleně sjednocovány se zbytkem fasády. Srpnové události připomene také pamětní deska.