Dne 16. 9. 2017 byla v koncertní síni Velký jantar v Liepaje zahájena výstava Joan Brehms – scénograf, architekt, malíř, kterou vytvořilo Národní muzeum ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Lotyšsku, Městem Liepaja, výstavní síní Velký jantar a Jihočeským divadlem České Budějovice.

Výstava vznikla pod záštitou místopředsedy Senátu PČR pana Jiřího Šestáka. Slavnostní zahájení se konalo za přítomnosti ministryně kultury Lotyšské republiky paní Dace Melbārde, místopředsedy senátu PČR pana Jiřího Šestáka, velvyslance ČR v Lotyšku p. Miroslava Koska, starosty Českého Krumlova pana Dalibora Cardy, ředitele Jihočeského divadla pana Lukáše Průdka, zástupců Liepajské radnice, členů Brehmsovy rodiny a dalších významných hostů. Součástí vernisáže bylo odborné sympozium věnované osobnosti a dílu tohoto umělce.

Dvacáté století zpochybnilo mnoho zažitých představ o divadle. Scénografie se od plošných kulis posunula směrem k trojrozměrnému, dynamicky se proměňujícímu prostoru, od popisnosti směrem k metafoře. Divadelní architekti soustavně narušovali konzervativní model kukátkového jeviště a zkoumali méně obvyklé vztahy mezi hledištěm a jevištěm. Neutuchající snahou prozkoumávat možnosti divadelního prostoru vynikal i scénograf a divadelní architekt Joan Brehms, jenž se narodil 5. července 1907 do rodiny lékaře v lotyšské Libavě.

Během své dlouhé profesní kariéry působil nejen ve své rodné zemi, ale i v divadlech na území dnešního Polska, Německa či České republiky. Více než 40 let, od roku 1945 do roku 1989 pracoval v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde se stal šéfem výpravy, a vytvořil tu více než 300 jevištních výprav. V Jižních Čechách se Brehms angažoval také v oblasti obnovy a průzkumu památek. Podílel se na opravách barokního divadla v Českém Krumlově. Spolu se svou ženou systematicky dokumentoval jihočeskou barokní architekturu.

Výstava představuje Joana Brehmse jako komplexní uměleckou osobnost - architekta, scénografa, malíře a grafika, který se zapsal do divadelních dějin hned několika států ve střední a východní Evropě a jehož objevitelské myšlenky jsou v mnoha směrech dosud živé a inspirativní.

Fotoalbum