Návštěvníci v ní mohou nahlédnout do kouzelného světa operních kostýmů a do tajů restaurátorské práce odborníků Národního muzea. V den výročí narození, tedy 2. března, má pro návštěvníky navíc připraven vstup zdarma, mimořádně bude v tento den otevřen také Památník v Jabkenicích.

Výstava prezentující originální historické kostýmy skladatelových oper ze sbírky Muzea Bedřicha Smetany zároveň přináší pohled na restaurátorskou práci, která umožňuje kostýmy znovu spatřit tak, jak je mohli vidět diváci v druhé polovině 19. století v Prozatímním a Národním divadle. V roce 1934 předalo pražské Národní divadlo do sbírek Smetanova muzea kolekci 54 historických kostýmů pocházejících z konce 19. století z oper Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše a Hubička. Návštěvníci se ve výstavě mohou těšit na kabát s kloboukem z kostýmu Kecala z opery Prodaná nevěsta, řízu z kostýmu Chrudoše z opery Libuše, smuteční šaty Milady z prvního dějství a její košili z druhého dějství opery Dalibor. Historicky nejcennější jsou šněrovačka z premiéry Prodané nevěsty konané roku 1866 v Prozatímním divadle a mosazná čelenka z kostýmu Libuše z inscenace stejnojmenné opery v Národním divadle z let 1883–1894. Kostýmy jsou doplněny fotografiemi a scénickými návrhy k dobovým inscenacím.

Jednou z hlavních složek péče o sbírky, kterou Muzeum Bedřicha Smetany zajišťuje, je i činnost restaurátorská, jež byla systematicky zahájena na počátku 90. let 20. století. Výstava je příležitostí poznat trochu blíže fascinující práci restaurátorů Národního muzea a obdivovat původní krásu kostýmů, jejich barvy, texturu i divadelní funkčnost.

Současně s otevřením výstavy byla dokončena i revitalizace stávající expozice. Ta je nyní doplněna o moderní technologie v podobě tří stanovišť s dotykovými obrazovkami. První z nich představuje historii expozic a památníků spjatých s osobností Bedřicha Smetany, především v Jabkenicích, druhá představuje jeho dobu v kontextu světových dějin a evropské hudby. Především nejmenším návštěvníkům je určen herní kiosek s interaktivním obsahem, který prezentuje muzejní sbírky netradiční zábavnou formou. Výstava Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper bude v Muzeu Bedřicha Smetany k vidění až do konce února příštího roku.

Jako jedna z významných kulturních institucí se Národní muzeum v letošním roce zapojilo do oslav Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Kromě nové výstavy a stálé expozice v Muzeu Bedřicha Smetany lze navštívit v Českém muzeu hudby výstavu s unikátními sbírkovými předměty s názvem Na turné mapující historii a současnost hudebního cestování.  

Koncem roku představí Národní muzeum ve své Historické budově také výstavu Má vlast. Návštěvníci v ní budou moci spatřit skladatelovy osobní předměty, partitury, hudební nástroje a dobové artefakty.

Během roku České hudby uvede Národní muzeu své výstavní projekty také v zahraničí. Ve spolupráci s Českým centrem a Metropolitní operou v New Yorku otevře v květnu zbrusu novou výstavu s názvem České primadony v MET. Výstava představí české pěvkyně, které během své kariéry vystupovaly v jednom z nejprestižnějších světových operních domů – v Metropolitní opeře v New Yorku. Také výstavu Slavní čeští skladatelé zachycující život a tvorbu Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů si budou moci v letošním roce prohlédnout návštěvníci Českých center například v Bruselu, Tokiu, Káhiře, Soulu a Paříži.