Výstava s názvem František Kretz a Alice Masaryková je věnována spolupráci dvou výjimečných osobností, která započala v době, kdy František Kretz, sběratel, novinář, etnograf a první ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti, nabídl svou sbírku lidového umění pro výzdobu nově vznikajících interiérů Pražského hradu. Jednalo se o lidový interiérový textil, výšivky, krajky, krojové součástky a lidovou keramiku. Společně s prezidentovou dcerou a bojovnicí za lepší sociální situaci Alicí Masarykovou a světoznámým slovinským architektem Josipem Plečnikem, který měl právě návrh interiérů na starosti, vytvořil novou podobu tzv. Dámského (Výšivkového) salonu. Na jeho dekorování byly využity bohaté výšivky s přírodními motivy i vzácná keramika. Unikátní prostor byl však po roce 1949 demontován a sbírka uložena do skladových prostor Pražského hradu. V roce 1953 se tzv. Kretzova sbírka dostala z Pražského hradu do Národního muzea.

Návštěvníkům výstavy se tak naskytne příležitost spatřit nejenom ukázku lidového textilu, šperků a keramiky z různých oblastí Slovenska, Slezska a Těšínska zahrnující například tzv. majolikovou kropenku nebo bohatě vyšívané části ženských krojů, ale i unikátní dobové fotografie a osobní předměty Alice Masarykové jako například její nábytek nebo klobouček.

Výstava František Kretz a Alice Masaryková bude v Národopisném muzeu Národního muzea k vidění od 15. února do 15. záři 2019.