Historické muzeum Národního muzea zahrnuje sedm sbírek a oddělení – sbírka archeologická, numizmatická, etnografická, oddělení starších českých dějin, oddělení novodobých českých dějin, oddělení tělesné výchovy a sportu a divadelní oddělení. Pod Historické muzeum spadá také Archiv Národního muzea.

V roce 2024 pokračoval již druhým rokem nový 20letý cyklus systematické inventarizace sbírek Národního muzea. Zároveň byla naplňována strategie vypořádání nedostatků z předchozího 20letého cyklu inventarizace sbírek (2002–2022).

Rovněž byla naplňována akviziční činnost v souladu se sbírkotvornou činností Národního muzea, a to formou nákupů a darů do jednotlivých sbírek.

Úspěšně pokračoval i výzkum v rámci institucionální podpory IP DKRVO, grantů NAKI a GA ČR, interních grantů, zahraničních projektů a projektů operačních projektů. Více lze nalézt v sekci Věda a výzkum. 

Pracovníci Historického muzea realizovali všechny naplánované výstavy, a to jak v Muzejním komplexu, tak i v ostatních objektech.

K těm nejvýznamnějším patřila např. výstava v Historické budově NM Baroko v Bavorsku a v Čechách, společný projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin, česko-bavorská zemská výstava, navazující na výstavu v německém Řezně.

V Historické budově také proběhla výstava 50. léta 20. století dokumentující jedno z nejtemnějších období našich moderních dějin, období politických procesů, justičních vražd, bezpráví a likvidace demokratických principů správy státu za vlády Komunistické strany Československa.

V Nové budově Národního muzea proběhla výstava s názvem Bílou stopou, kterou připravilo Národní muzeum společně se Svazem lyžařů ČR u příležitosti 120 let od založení tohoto svazu o historii i současnosti českého lyžování.

Na výše uvedenou výstavu pak navázalo v Nové budově otevření výstavy Olympijské příběhy, která mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po olympiádu v Paříži v roce 2024. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

K významným projektům, na kterých se podíleli odborní pracovníci Historického muzea, jistě také patřilapatřila také výstava „České hrady a zámky“, kterou uskutečnilo Národní muzeum ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v National Taiwan Museum.

I v ostatních objektech, které mají v gesci odborní pracovníci Historického muzea, probíhaly intenzivní expoziční a výstavní aktivity. V Národopisném muzeu to byla např. výstava Otevřená cesta ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně nebo v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích proběhla výstava Profily loutkových divadel II – Divadlo DRAK, ve spolupráci s Divadlem Drak a Mezinárodním institutem figurálního divadla, a řada dalších. 

Podrobný výčet aktivit Historického muzea je zahrnut v dalších sekcích výroční zprávy.

Akviziční činnost

Historické muzeum vynaložilo na nákup předmětů do sbírek finanční prostředky z rozpočtu Národního muzea a z prostředků Ministerstva kultury ČR v podobě dotace ISO C II.

V roce 2024 vydalo Historické muzeum za nákupy do svých sbírek celkem 1 254 900 Kč.

K nejvýznamnějším akvizicím roku 2024 patřila další část z pozůstalosti osobních předmětů Hany a Edvarda Benešových. Jedná se několik druhů předmětů: oděvy a doplňky, doklady životního stylu a předměty spojené s politickou kariérou Edvarda Beneše. Historickou hodnotu předmětů zvyšuje i skutečnost, že jsou částečně doloženy i na dobových fotografiích, například z vily manželů v Sezimově Ústí. Soubor zcela odpovídá koncepci sbírky novodobých českých dějin, která se dlouhodobě zaměřuje na památky po význačných osobnostech našich dějin. Nákup byl realizován díky finančním prostředkům Ministerstva kultury – dotace ISO C II ve výši 285 000 Kč.

Soubor osobních předmětů manželů Edvarda a Hany Benešových


Květinová brož Hany Benešové, 30.–40. léta 20. století


Kabelka Hany Benešové večerní, hedvábný samet vyšitý stříbrnými perličkami, kolem 1920


Skleněné lahve na toaletní potřeby v cestovním koženém pouzdře, Edvard Beneš
s touto cestovní kosmetickou taškou odjel do emigrace v roce 1915

 
Pečetní typář Edvarda Beneše, skleněné profilované držadlo, pečetní ploška stříbrná,
začernalá, punc 800, s monogramem „EB“, 1. polovina 20. století


Klobouk Edvarda Beneše, panama, značeno BARCO Equador 30, 1. polovina 40. let 20. století

 
Kukla do auta zimní kožená, zateplená ovčím rounem, značeno: Emil Engelmüller, Václavské náměstí 18,
20.–30. léta. Paní Hana dostala kuklu od československé závodnice Elišky Junkové.

Pro sbírku pravěku a antického starověku byl zakoupen soubor zlatých předmětů z mladší doby bronzové. Soubor zlatých předmětů z mladší doby bronzové (lužické kultury) o celkové váze cca 194 g pochází z neznámého naleziště, typologicky pravděpodobně depot ze středních či východních Čech. Jde o 5 typů předmětů – tordované drátěné spirály, trubičky a plechový pásek, z nichž část představuje hotové ozdoby a část specifickou formu suroviny, která byla v majetku vznikající mobility a byla používána ke směně. Ryzost zlata od 82 do 91 %. Jde o poměrně unikátní soubor, z výstavního hlediska rozhodně atraktivní.

 

Pro sbírku novodobých českých dějin byl zakoupen soubor 25 ks fotografií Karla Kuklíka „TVÁŘE ŠEDESÁTEK“ – portréty významných českých výtvarníků 60. let. NM již má ve sbírkách soubor negativů, především s výjevy přírodní a městské krajiny. Nabízený soubor tak doplňuje již darované fotografie o nově orientovanou část.

 

Pro divadelní oddělení byla zakoupena zakázková netypická knihovna s nikou a osvětlením, soubor podstavce – prádelníku a nástavce se zabudovanou uzavíratelnou galerií, výroba Vídeň, kolem roku 1935. První část nábytku z pracovny Oldřicha Nového byla zakoupena do sbírek NM r. 2018, jedná se originální a ucelenou interiérovou kolekci.

Průběžně jsou sbírky Historického muzea doplňovány a obohacovány i dalšími menšími nákupy a dary. Akvizice odpovídají sbírkotvorné a výstavní strategii Národního muzea.

Restaurování z dotace ISO/D

V kalendářním roce 2024 byl v rámci dotace Ministerstva kultury ISO/D-c restaurován soubor šesti kusů empírové obuvi z Oddělení starších českých dějin. Díky této dotaci bylo také odborně ošetřeno 86 cívek analogových filmů ze sbírky Muzea dělnického hnutí. V podkategorii ISO/D-b byla pro Divadelní oddělení pořízena otočná kovová cívka na míru pro uložení divadelní opony A. Střížka ze Státní opery.

 
H2-3438 dámské střevíce před restaurováním a po restaurování v rámci ISO/D-c


Cívka na oponu ISO/D-b

Preventivní ochrana a ošetření sbírek

Historické muzeum pokračovalo v roce 2024 s ošetřením sbírkových předmětů zejména prací vlastních restaurátorů s vyšší prioritou přípravy předmětů pro stálé expozice Národního muzea (Lidé), dále pak pro tuzemské výpůjčky a výstavy. Restaurátoři se podíleli na instalacích výstav Historického muzea, společně s kurátory kontrolovali stav některých vypůjčených předmětů do expozic jiných institucí a prováděli očistu vlastních stálých expozic. Dále celoročně pokračovala optimalizace dlouhodobého uložení sbírek v Ústředním depozitáři v Terezíně, tvorba vhodných úložných krabic a vycpávek, ale také kontrola a stabilizace klimatických podmínek.

 
H1-508576 laténská keramická nádoba, restaurovala Martina Košařová

 
H1-10824/b restauroval Marek Vavruška

V roce 2024 se podařilo dodavatelsky restaurovat a konzervovat přibližně dvě stě předmětů napříč různými materiály. Další péči o sbírkové předměty pod dohledem restaurátorů provedli dobrovolníci a praktikanti z restaurátorských škol.


Kontrolni den na AVU

Restaurátoři HM v roce 2024 restaurovali a konzervovali předměty na tuzemské výstavy NM: Eduard Štorch, Na Turné, Má vlast, Olympijské příběhy, Slasti a neřesti, a zahraniční výstavy: Hrady a zámky – Castles and chateaux (Taiwan, Taipei), Barock! Bayern und Böhmen – Baroko v Bavorsku a Čechách (Praha). Dále bylo restaurováno a konzervováno nemalé množství předmětů Historického muzea pro výstavní projekty jiných institucí, například Fenomén zalánská madona v Podbrdském muzeu, Vratislav Nechleba v Gasku. Hlavní náplní pro rok 2024 byly přípravy předmětů do stálé expozice Lidé, jednalo se o stovky sbírkových předmětů, které ve většině vyžadovaly čistě konzervátorské zásahy, některé předměty musely projít náročnějším restaurováním. V tomto roce opět pokračovaly výměny exponátů v expozicích, zejména textilního a organického materiálu. Během celého roku 2024 oddělení soustavně pracovalo na desinfekci etnografických sbírek. V průběhu roku byly deinstalovány expozice České státnosti na Vítkově a expozice Louňovice pod Blaníkem.

  
H2-35563 stolní hodiny, restaurovala Eva Míčková

 
H2-19540 křeslo s příčným opěradlem, restauroval Martin Vinš

 
H8-22141 dámská blůza, restaurovala Dana Szemalyová

 
H8-31110 textilní brož Hany Benešové restaurovala Dominika Nagyová

 
ČMH medailonek s vlasy B. Smetany, restauroval Libor Veselý

 
H7H-855_pohár od Otakara Španiela, restauroval Libor Veselý

V rámci NAKI III se restaurátoři HM podílejí na pětiletém projektu zaměřeném na Cceroplastiku, její výzkum a vývoj technologie restaurování. Projekt je zaměřen na chemicko-technologický průzkum historických předmětů, rekonstrukci historických výrobních postupů, restaurování, prezentace sbírky, a databáze. Hlavní podpora je ve sbírkovém odd. starších českých dějin.

 
Mikroskopický průzkum ceroplastiky zpracovávané v rámci projektu
NAKI III Ceroplastika – Výzkum a vývoj technologie restaurování


Dokumentace sbírky ceroplastiky v expozici na zámku Vrchotovy Janovice


IRR kamera pořízená z Národního plánu obnovy

Odborná správa sbírek

Ve sbírkách Historického muzea probíhal v roce 2024 druhý rok dalšího 20letého inventarizačního cyklu (I. cyklus). Zároveň v oddělení starších českých dějin probíhala pokračující generální revize.

Pro rok 2024 byla stanovena pro HM celková kvóta inventarizace 107 000 evidenčních čísel v I. cyklu (z celkem 2 157 460 evidenčních čísel). Roční kvóta inventarizace byla ve všech odděleních Historického muzea splněna nebo mírně překročena. 

Inventarizace probíhala formou fyzické kontroly předmětů za pomoci evidence předmětů jak v psané, tak v elektronické podobě (přírůstkové knihy, inventární knihy, evidenční karty, lokační seznamy, elektronicky vedená evidence). Lze konstatovat, že inventarizace ve sbírkách Historického muzea Národního muzea proběhla v roce 2024 uspokojivě.

Zároveň v roce 2024 byla naplňována stanovená strategie pro nápravu nedostatků v inventarizaci předchozího 20letého inventarizačního cyklu. Jednotlivé sbírky připravily přehledy skutečně nedohledaných předmětů a návrhy na vyřazení těchto předmětů ze sbírek.

Standardním způsobem byly realizovány smlouvy o výpůjčce jak z Historického muzea NM, tak do Historického muzea NM i smlouvy o poskytnutí obrazového materiálu, a to jak z Národního muzea, tak do Národního muzea.

Badatelský servis Historického muzea Národního muzea probíhal standardním způsobem, a to jak návštěvami v badatelnách HM, tak elektronicky či písemně nebo telefonicky.

Dokumentace sbírek

Dokumentace sbírek byla v roce 2024, stejně jako v letech předchozích, prováděna systematicky v dostupných počítačových programech – v databázích DEMUS, BACH, EXCEL aj. Rovněž jsou jednotlivé sbírky průběžně doplňovány o digitální dokumentaci předmětů. Sbírky jsou částečně prezentovány např. na webových stránkách https://esbirky.cz/, na webových stránkách a sociálních sítích Národního muzea, a to zvláště v rámci stálých expozic a výstavních projektů Národního muzea. Rovněž už jsou některé výstavy celkově digitalizovány na stránkách Národního muzea a je zde snaha tuto digitalizaci ještě rozšiřovat.