Přihlásit se
Sbírky Knihovny Národního muzea (KNM) zapsané do Centrální evidence sbírek tvoří necelé jedno procento z celkového množství jejích fondů. Určité činnosti jednotlivých oddělení se proto prolínají se správou fondů knihovních (evidovaných podle knihovního zákona) a fondů zámeckých knihoven (evidovaných podle zákona o státní památkové péči). Nejmenší část fondu spadá pod archivní zákon.
Sbírková činnost tvoří převážnou část agendy oddělení rukopisů a starých tisků a oddělení knižní kultury. Třetím centrem sbírkové činnosti je oddělení základní knihovny spravující knižní celky významných osobností. O menší sbírkový fond, představující vzorek rozsáhlého fondu periodických tisků, se stará oddělení časopisů. Různorodost evidence fondů spojuje společné užívání pracovišť a depozitářů knihovny, konzervátorská dílna, hlavní elektronický evidenční systém Verbis, doprovázený systémem Heritage.
Sbírková a nesbírková oddělení propojují dále badatelské služby, jejichž standard vyplývá ze statutu KNM jako veřejné knihovny, vědeckovýzkumné a výstavní aktivity překračující umělé evidenční členění fondů.
Mezi hlavní sbírkové úkoly Knihovny NM v roce 2024 patřila analýza akviziční činnosti a depozitářů ve vztahu k depozitárnímu zajištění kapacit v delším časovém horizontu a zapojení do Národního plánu obnovy (technologické zajištění digitálního zpřístupňování sbírek). Úspěšná byla akviziční činnost, soustředěná především do oddělení knižní kultury a oddělení rukopisů a starých tisků. Celoročně se pracovalo na restaurování a konzervování sbírek, katalogizaci a digitalizaci především nových přírůstků i za pomoci dobrovolníků.
Zpráva o činnostech a úkolech Knihovny Národního muzea pokračuje v kapitole Péče o knihovní fondy.
Do oddělení rukopisů a starých tisků směřovala mimořádná nabídka bohemikálního rukopisu s genealogickými záznamy (konec 16. století – polovina 17. století). Rukopis obsahuje kolorované šlechtické erby na začátku a na konci rukopisné složky, které patří Kateřině z Valdštejna, rozené Andělové z Ronovce a na Chotěšicích, a Janu Mladšímu z Valdštejna na Chotěšicích a na Záhořicích. Uvnitř složky je celkem 12 záznamů genealogického charakteru, které obsahují dosud neznámé informace. Zakoupen byl dále starý tisk z roku 1596 – Žalmové aneb Zpěvové svatého Davida, kteréž církev svatá i stará i nová při službě Boží, vůbec i jinde obzvláštně, vždycky s mnohým prospěchem užívala..., přebásnění a zhudebnění biblických žalmů od Jiříka Strejce. Kniha má koženou renesanční vazbu, která je zdobená slepotiskem s částečně dochovaným zlacením, a zlacenou cizelovanou ořízku. Jedinečným rozšířením sbírky starých tisků byl nákup unikátního, v žádném exempláři nedochovaného vydání knihy Prorocství jednoho mládence, od narození slepého, stáří 36 let, který Karlovi králi českýmu, císaři římskýmu skrz sv. Ducha oznámil. [S. l.], 1550. Součástí loňské akvizice oddělení rukopisů a starých tisků byly další dva staré tisky (Justini. Febronii J[uris]C[onsul]ti De statu ecclesiae et legitima potestate Romani pontificis liber singularis … Francofurti et Lipsiae, 1770; WENZEL, Gottfried Immanuel. Alphabet edler Vergnügungen und Freuden; oder: Angabe und Benützung der physischen und moralischen Vergnügungsquellen für den Menschen in der Natur. Wien : Doll, 1800).
V roce 2024 se podařilo získat do fondů oddělení knižní kultury celkem rekordních 8474 předmětů. Byl finalizován dosud odkládaný nákup části uměleckých knižních vazeb Elišky Čabalové a početné kolekce autorských exlibris nedávno zemřelého Vladimíra Suchánka. Zakoupen byl i rozsáhlý soubor ilustrací Václava a Pavla Sivkových. Z darů stojí zvláště za pozornost získaná rozsáhlá umělecká pozůstalost Zdirada Čecha, drobné grafiky Jindřicha Pilečka od Jana Maulera, dále pak autorské exlibris Jana Meleny a Vlastimila Soboty, soubory kramářských tisků, pohlednice z pozůstalosti Jarmily Ničové a řada obrozenských tisků. Do knižního fondu Obrození mj. směřoval pětidílný Jungmannův Slovník česko-německý z let 1835–1839, v němž bylo ukryto prohlášení Charty 77. V červenci 2024 bylo převzato z Archivu Národního muzea celkem 721 kramářských písní původem z národopisného oddělení Národního muzea. Do terezínského depozitáře byla v závěru roku převezena část vybavení pražské knihařské dílny Jarmily Sequensové.
Bohemikální rukopis s genealogickými záznamy (konec 16. století – polovina 17. století), obsahující erb Kateřiny z Valdštejna, rozené Andělové z Ronovce a na Chotěšicích
Žalmové aneb Zpěvové svatého Davida… (1596) Jiříka Strejce. Starý tisk vázaný v renesanční vazbě, ozdobený zlacenou ořízkou s cizelováním
Proroctví jednoho mládence, od narození slepého… (S. l., 1550). Unikátní starý tisk v dosud neevidovaném vydání
Alphabet edler Vergnügungen und Freuden … Wien: Doll, 1800. Vzácný starý tisk, podle dostupných bibliografických soupisů a katalogů na našem území dosud neevidovaný
Umělecká knižní vazba Elišky Čabalové z roku 2016 knihy Anny Novotné Prague in Legends, Praha 2016. Celokožená vazba zdobená architektonickými částmi, strukturální tisk, zlacení. Foto: Petr Vaněk
Umělecká knižní vazba Elišky Čabalové z roku 2008 knihy Water, Incline Press 2008 for Designer Bookbinders. Celopergamenová vazba s deskami ve tvaru mušle. Kombinace pergamenu a perleťové ražby. Foto: Petr Vaněk
Originální ilustrace Pavla Sivka ke knize Jiřího Žáčka Proč a proč a proč (vydala Panorama, 1984), akvarel, negrotužka
Originální ilustrace Václava Sivka ke knize Jana Nerudy Povídky malostranské (vydalo SNKLHU, 1956), kresba tuší, akvarel
Jablko a had. Autorské exlibris Jindřicha Pilečka pro A. Nevečeřala. Lept, suchá jehla a akvatinta, 2001
Autorský štoček Jindřicha Pilečka pro exlibris pro Dr. W. Jensche, lept + suchá jehla, 1992
Originální ilustrace Jindřicha Pilečka ke knize Jiřího Šotoly Malovaný děti (vydala Mladá fronta, 1983), kresba tuší, akvarel
Autorský štoček Zdirada Čecha pro exlibris Marie Mazáčové, linoryt, 1983
Karel Adámek: Čechy a Itálie v století XIV. Historické rozhledy (vydal Spolek pro vydávání laciných knih českých), 1875. Jedná se o konvolut tří tisků původem z knihovny Vladimíra Dvorského (1889–1960) a jeho otce, archiváře a historika Františka Dvorského (1839–1907). Obsahuje vlastnické razítko Vladimíra Dvorského. Tisk doplní knižní fond Obrození.
Pobožnost w kapli bolestné Matky Božj, na hoře Kalwarii we Wambeřicjch. Nákladem Anselma Hačra we Wambeřicjch. Tiskem Th. Böhma w Nowém Městě n. Met. S. a. [1870–1912]. Tento drobný tisk pochází z pozůstalosti Bohumila Kamiše
Dívka a dva poháry. Autorské exlibris Vladimíra Suchánka pro Lotte Hausweiler, barevná litografie, 1995
Pro jednotlivá oddělení KNM bylo v roce 2024 konzervováno 72 exemplářů, restaurováno 9 exemplářů a na výstavy vyrobena 2 faksimile. Preventivní konzervace zahrnovala očištění a drobné opravy 187 knih z fondu Nostické knihovny a 221 knih z fondu Měšice. Celkem bylo ve fondech oddělení rukopisů a starých tisků opatřeno archivními krabicemi 558 exemplářů. V průběhu roku probíhala evidence a dokumentace 329 vazeb rukopisných kodexů. Pracovníci konzervační dílny KNM zabezpečili konzervaci, výrobu stojánků a instalaci exponátů ze sbírek KNM pro výstavy Czech Castles and Chateaux, Má vlast, Ohňová dramata, Moc inkoustu, Od Michelangela po Callota a další.
Do oddělení knižní kultury byly pořízeny ochranné krabice z alkalické lepenky na knižní fond Obrození (celkem 209 ks) a ochranné melinexové folie, určené k fixaci rozměrné sbírky historických plakátů. Z provozních prostředků NM se podařilo restaurovat historickou knihovnu z pozůstalosti Jiřího Polívky, tři selské židle a polstrované křeslo původně z Historické budovy NM. Bylo dokončeno restaurování rozměrné umělecké knižní vazby Josefa Váchala Šumava umírající a romantická. Úspěšně proběhlo náročné restaurování 10 štočků z pozůstalosti grafika Arno Naumana (externě), 20 silně poškozených štočků (interně) a 3 unikátních špalíčků kramářských tisků z 19. století včetně odkyselení (opět externě). Samozřejmostí je ukládání všech nově získaných sbírek v oddělení knižní kultury do vhodných nekyselých ochranných obalů, které splňují zásady preventivní ochrany sbírek. V roce 2024 bylo dokončeno rozmístění polygrafických a knihařských strojů v terezínském depozitáři do finální podoby ve spolupráci se stěhovací firmou HrubyMoving.
Suché čištění svazku periodik napadeného plísní po dezinfekci
Evidence a dokumentace vazeb středověkých a raně novověkých rukopisů
Konzervace kolorovaného nebeského atlasu poničeného v důsledku vyřezání mapových příloh
Restaurování vzácného barokního tisku z Nostické majorátní knihovny v měkké celopapírové vazbě
V roce 2024 pokračovalo restaurování historické sbírky nábytku Knihovny NM. Michalem Zetkem a Martinem Vinšem byla provedena mj. oprava historické knihovny prof. Jiřího Polívky (1858–1933). Restaurovaná knihovna má nově i velký výstavní potenciál.
Foto: Martin Vinš
V souboru nábytku KNM v terezínském depozitáři jsou také tři selské židle, které vykazovaly znaky silného poškození (rozklížení, chybějící části opěradel, poškozený povrchový nátěr). Oprava selských židlí Michalem Zetkem a Martinem Vinšem vrátila předmětům původní podobu, chybějící části u opěradel byly citlivě doplněny.
Foto: Martin Vinš, Pavel Muchka
Autorský kovový štoček Arno Naumana, zhotovený technikou suché jehly pro tisk grafického listu Akt u pramene z roku 1930 před konzervací. Stav štočku A. Naumana po konzervaci Jitkou Vykoukovou. Štoček vykazoval známky oxidace, znečištění a mechanického poškození povrchu. V průběhu konzervace byl proto povrch štočku odmaštěn, nečistoty byly odstraněny chemickou a mechanickou cestou a byla provedena stabilizace povrchu. Zůstala tak zachována co největší autenticita předmětu.
Foto: Jitka Vykouková
Autorský kovový štoček Arno Naumana, zhotovený technikou mědirytiny pro tisk grafického listu Bedřich Smetana z roku 1934 před konzervací a po konzervaci Jitkou Vykoukovou. Foto: Jitka Vykouková.
Knihtiskový kovový štoček pro reprodukci kresby Jana Konůpka z 30. let 20. století s motivem pravěkých lovců před konzervací a stavštočku po konzervaci Liborem Veselým v restaurátorské dílně Historického muzea NM v Terezíně. Foto: Libor Veselý
Stav špalíčků kramářských tisků je dlouhodobě nevyhovující. Problémem bývají četné trhliny, poškození a silná kyselost papíru.
Pardubická restaurátorka Kamila Březinová Vítová provedla odkyselení tisků a vyspravila větší trhliny nebo poškození, které bránily v listování v konvolutu s ohledem na zachování autenticity předmětu. Foto: Kamila Březinová Vítová
Stav před a po restaurováním špalíčku kramářských tisků Kamilou Březinovou Vítovou. Foto: Kamila Březinová Vítová
Silně poškozená vazba knihy Josefa Váchala Šumava umírající a romantická z roku 1931 před restaurováním a po restaurování. Celokožená vazba z přírodní hověziny, zdobená slepotiskem. Váha knihy 20 kg, celkem má 276 stran. Je označována za nejkrásnější knihu 20. století. Knižní blok byl kompletně odkyselen, zbaven prachových nečistot, navíc byl nekyselý hedvábný papír vložen mezi jednotlivé listy knihy. Restaurování provedl Karel Křenek.
Foto: restaurátorská dílna KNM.
V roce 2024 se podařilo doplnit a finálně deponovat všechny polygrafické a knihařské stroje, trvale deponované v přízemí terezínského depozitáře. Náročné stěhování provedli pracovníci firmy HrubyMoving.
Foto: Pavel Muchka.
V roce 2024 pokračovala v oddělení rukopisů a starých tisků důkladná revize a korekce katalogizačních záznamů v online katalogu Portaro. Cílem bylo odstranit nedostatky v přepisu titulů, opravit chyby v kódovaných informacích, údajích o odpovědnosti i údajích souvisejících s vydáním knih. V souvislosti s digitalizací v rámci programu VISK 6 probíhala také tvorba kodikologických popisů rukopisů, vytváření záznamů k rukopisům a bibliografických záznamů v systému Verbis.
V elektronickém knihovním systému Verbis bylo celkem založeno 1498 nových exemplářových záznamů a editováno 2 644 záznamů. V oblasti tvorby autoritních záznamů, včetně záznamů pro databázi majitelů PROVENIO, bylo vytvořeno 621 nových autoritních záznamů a upraveno 1 142 záznamů.
V roce 2024 pokračovala evidence doposud nezpracovaných kramářských písní a dalších sbírkových předmětů z pozůstalosti sběratele Rudolfa Hlavy a předmětů z tzv. „Staré zásoby“. Proběhla především katalogizace rozsáhlých přírůstků ilustrací Heleny Rokytové (862 ks), Zdeňka Kudělky (1398 ks), dále ilustrací Pavla Holeky (32 ks), Ivany Kantůrkové (9 ks). Zpracovány byly drobné přírůstky do fondu Hmotných památek – objektů Martina Patřičného a osobních památek na grafičku Ivanu Kantůrkovou. Byla zahájena katalogizace přírůstku autorských štočků Ivany Kantůrkové (30 ks). Podle zásad muzejní evidence se podařilo zpracovat výstavní soubor exlibris z mezinárodní soutěže exlibris – FISAE (390 ks), soubor autorských exlibris Ivany Kantůrkové (50 ks) a autorských exlibris Marie Šechtlové (50 ks). Byla dokončena katalogizace staršího přírůstku exlibris Jindry Imlaufa. Do databázového systému Heritage bylo dále zpracováno 18 nových bibliofilií a uměleckých knižních vazeb. Databázový systém Heritage prošel zásadní úpravou, která zaručuje jeho funkčnost na další období (provozní ochrana, přechod na jiný server, opravy drobných chyb). U fondů ilustrací, fotografií, štočků a hmotných památek digitalizovaných v roce 2024 bylo k záznamům v databázi připojeno 932 náhledů. Ve fondu exlibris byly po opravě systému Heritage připojeny náhledy k jednotlivým záznamům (1093 skenů), proběhla také kontrola připojení skenů ve fondu exlibris (1500 skenů). Rozvoj internetové databáze kramářských tisků Špalíček byl zajištěn až do konce roku 2025. V rámci evidenčních prací byla navázána spolupráce s Městským muzeem v Počátkách a Slezským zemským muzeem. Pokračoval přepis katalogizačních karet kramářských tisků do databáze Ignis II finančně podpořený programem VISK 5. 2373 záznamů bylo připraveno ke zpřístupnění v databázi. Ty budou zveřejněny na portálu Spalicek.net a zároveň budou nabídnuty Soubornému katalogu ČR.
Rukopisy a staré tisky byly digitalizovány v digitalizační dílně KNM a v digitalizačním centru AiP Beroun s.r.o. Ke stávajícímu datu je digitalizováno 3 087 sbírkových položek oddělení rukopisů a starých tisků (rukopisy, staré tisky, zlomky). Vlastními silami bylo v roce 2024 zpřístupněno on-line 23 digitálních kopií rukopisů, starých tisků a zlomků v OPAC Portaro. S podporou projektu VISK 6 zdigitalizovala AiP Beroun s.r.o. čtyři rukopisy, které následně zpřístupnila v digitální knihovně Manuscriptorium. Za pomoci dobrovolníků se podařilo v oddělení knižní kultury mj. zdigitalizovat nedávno získané rozsáhlé soubory ilustrací – H. Rokytová, M. Kudělka, I. Kantůrková (932 ks), drobné tisky z fondů kramářských tisků, např. produkci tiskárny J. Spurného (954 ks). Pokračovala digitalizace souborů exlibris včetně nových přírůstků (1096 ks) a vybraných bibliofilských tisků (31 knih, 489 skenů). Digitalizáty jsou postupně zveřejňovány na portálech eSbirky.cz (v roce 2024 se zde nově objevily ilustrace, štočky a exlibris I. Kantůrkové nebo umělecké knižní vazby E. Čabalové) a Provenio (obrozenské tisky). Ve spolupráci s ODIS 3 pokračovalo fotografování uměleckých knižních vazeb.
Inventarizace CES v KNM v roce 2024 probíhala v rámci nového cyklu inventarizace a stanovené kvóty pro podsbírky 25. Jiná – doklady k vývoji knižní kultury, 25. Jiná – knižní celky, 18. Knihy, 19. Písemnosti a tisky a 25. Jiná – Časopisy byly splněny a mírně překročeny.