Poprvé v historii Czech Press Photo se výstava koná v Historické budově Národního muzea. Představují se na ní vítězné snímky soutěže doplněné kolekcí vybraných zásadních okamžiků 26. ročníku společně s výstavou zahraničních porotců a Grantem primátora.

Na první pohled ve výstavě zaujme velmi emotivní velkoformátová Fotografie roku. Tou se stal snímek Romana Vondrouše z ČTK, který zachytil muže procházejícího dezinfekční bránou. Mezinárodní porota vybrala vítěze z více než pěti tisíc snímků od 288 autorů. Výstavu Czech Press Photo navíc doplňuje také výstava Tři pohledy, kde je ke zhlédnutí výběr snímků zahraničních porotců. Tato výstava byla instalována v galerii Czech Photo Centre v době lockdownu a k vidění byla pouze online. Představují se na ní Joe Klamar, Chris McGrath a Nicole Tung, kteří ve své fotografické kariéře byli přítomni zásadním okamžikům novodobých světových dějin.

Jedním z vystavených souborů je také cyklus Pražské panoptikum od Jana Rasche, který s ním zvítězil v kategorii Grant Prahy v roce 2019. Autor dokumentoval centrum přeplněně turisty, poté s příchodem pandemie koronaviru dostal jedinečnou možnost zaznamenat naprostý opak.

Fotografie byly přihlašovány elektronicky v průběhu měsíce září 2020. Odborná mezinárodní porota pracovala ve dnech 14. až 15. října v galerii Czech Photo Centre ve složení Joe Klamar z Agence France-Presse, reportážní fotografka z USA Nicole Tung, australský fotograf Chris McGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.

Další informace a jednotlivé fotografie naleznete také na www.czechphoto.org.


Podívejte se na online zahájení výstavy Czech Press Photo v Národním muzeu za účasti ministra kultury Lubomíra Zaorálka, generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše, ředitelky Czech Photo Veroniky Souralové a fotografů Romana Vondrouše a Dana Materny. V rámci online vernisáže vás provedeme výstavou a představíme vítězné snímky zachycující zásadní okamžiky roku 2020.


Soutěž a výstavu CZECH PRESS PHOTO 2020 pořádají:

Czech Photo, o.p.s. a Národní muzeum
za finanční podpory hlavního města Prahy
pod záštitou Ministerstva kultury ČR a primátora Prahy

Fotoalbum