Výstava již sice skončila, ale všechny výstavy digitalizujeme. Můžete si ji projít v pohodlí domova ve virtuální prohlídce.

První část výstavy je věnována významným soukromým sbírkám, které se v průběhu dějin staly součástí fondů Národního muzea. Odbornou, ale i laickou veřejnost bezesporu zaujme Chaurova sbírka, která představuje největší existující kolekci bohemikálních mincí a medailí od 10. do 19. století.

Další část je věnována numismatickým unikátům od antiky po 20. století ilustrující mimořádnou kvalitu sbírek Národního muzea. Poklady jsou zde prezentovány ve dvou sálech, přičemž v prvním jsou reprezentativním výběrem představeny depoty z 11. až 15. století, z nichž nejvýznamnější jsou nálezy ze 13. století, zejména poklad z Bělčic u Ostředka, o jehož záchranu i odkrytí v terénu se v roce 2013 zasloužilo Národní muzeum. Návštěvníci mají také unikátní možnost zhlédnout jeden z nejvýznačnějších nálezů svého druhu – poklad z Horních Rápotic, jež byl odkryt v roce 2015 a čítá na 342 mincí, které byly uloženy po roce 1642. Zvláštní pozornost zasluhuje také poklad z Českých Budějovic ukrytý po roce 1619, z něhož se Národnímu muzeu podařilo v nedávné době identifikovat více jak 1 000 mincí. U budějovického pokladu známe i jméno jeho majitele – byl jím lékárník Georg Seifferheldt.

Celkově je na výstavě k vidění zhruba 1 500 exponátů ze sbírkových fondů Národního muzea doplněných o zápůjčky spolupracujících muzeí.

Fotoalbum