Riegrovy kameny: Kdo jsi bez viny

37 minut
Pár obyčejných kamenů, které by žádného mineraloga neoslnily. Přesto se však dostaly až do historické expozice.

Z toho se nestřílí. Středověké zbraně

27 minut
Meče, hákovnice, palcáty i katapulty – jen v málokterém oboru je člověk vynalézavější než ve válce. Poslechněte si v naší nové epizodě, co všechno v tomto odvětví přinesl středověk.

Pes Quick: Přátelství až za hrob

27 minut
Jindřicha Fügnera máme spojeného zejména se založením Sokola, jaký ale byl v soukromém životě a co o něm vypovídá jeho záliba ve psech?

Tvář skla

23 minut
Zjistěte v novém dílu našeho podcastu fascinující příběh uměleckého rytce Dominika Biemanna, který uměl zachytit povahové vlastnosti svých modelů, svému největšímu strachu ale uniknout nedokázal.

Jak se šplhá pro zlato

13 minut
Olympijských medailí již čeští sportovci získali nespočet, jaký je ale příběh té vůbec první zlaté, kterou můžete spatřit v expozici Dějiny 20. století?

Proč houby v muzeu nejsou na houby

23 minut
Dokáží v sobě nést velké množství informací a vytvářet neuvěřitelně propojené systémy, jejich uchování je však trochu oříšek. Nahlédněte s námi do naší rozsáhlé sbírky hub.

Supermane, třes se, máme kryptonit!

21 minut
Že se jedná o fiktivní předmět, který neexistuje? V dnešním dílu našeho podcastu se dozvíte, že realita dokáže být mnohdy mnohem neskutečnější než scénáře hollywoodských trháků.

Lidické osudy ukryté v jediném předmětu

16 minut
Celkem obyčejný kousek dřeva, který v sobě však skrývá příběh plný bolesti, zmařených životů i nečekané vlny solidarity. Poslechněte si příběh břevna z lidické školy.
Úvod

Objev z antikvariátu: První československý zákon

21 minut
Jeden z nejzásadnějších dokumentů naší historie, jeho originál však skončil mezi vyřazenými knihami na prodej. Poslechněte si fascinující příběh vůbec prvního československého zákona z 28. října 1918.
Úvod

Je to ve hvězdách: Horoskop Albrechta z Valdštejna

14 minut
Jedná se o unikátní exponát, který nemá obdoby, svou primární funkci však nikdy nesplnil. Řeč je o detailním horoskopu Albrechta z Valdštejna, který obsahuje každodenní předpovědi na 10 let dopředu.
Úvod

Když hmyz bledne závistí

19 minut
Jak vznikla jedna z nejrozsáhlejších sbírek Národního muzea? A proč je tak choulostivá na světlo? V dalším dílu podcastu Tajemství Národního muzea vám společně s entomologem Lukášem Sekerkou nasadíme brouka do hlavy…
Úvod

Příběh paní Plejtvákové

22 minut
Už od svého „připlutí“ do Prahy před 129 lety je dominantou Národního muzea a nyní i nově otevřených přírodovědeckých expozic. Odhalte fascinující příběh naší velryby paní Plejtvákové.
Úvod

Mamut na Václaváku

15 minut
Existovali miliony let a zažili i první vyspělé civilizace. V novém dílu podcastu si představíme jedno z nejmajestátnějších zvířat naší planety, jehož model budete moci spatřit v nových přírodovědných expozicích.
Úvod

Hoří nám divadlo! Haste!

15 minut
Mělo se jednat o národní chloubu, svou funkci však plnilo pouhé dva měsíce. I přesto dokázalo lidi stmelit nevídaným způsobem. V novém dílu podcastu se budeme bavit o požáru Národního divadla, od kterého právě letos uplyne 140 let.
Úvod

Falza v muzeu

20 minut
Co se stane, když se v jedné z nejcennějších muzejních sbírek objeví falzum? To je téma dalšího dílu podcastu Tajemství Národního muzea, ve kterém si budeme povídat s kurátorem sbírky drahých kamenů Lukášem Zahradníčkem.
Úvod

Šťastná to žena. První vydání Babičky

19 minut
Kniha, kterou zná každý, jen málokdo ji však dočetl do konce. V jaké formě vycházela? A proč nikdy nevyjde z módy? V dalším dílu podcastu se zaměříme na nejznámější dílo Boženy Němcové.
Úvod

Tak nám zabili Ferdinanda

20 minut
Jen o chloupek unikly zničení, za sebou však mají pozoruhodný příběh, který změnil dějiny. V novém dílu podcastu vám představíme řády a vyznamenání, které stály u počátku 1. světové války.
Úvod

Objev nejstarší rostliny na světě

21 minut
Čtyři sta třicet dva milionů let čekala na své objevení. Řeč je o Cooksonii, nejstarší cévnaté rostlině na světě nacházející se v našich sbírkách.
Úvod

Jeden smoking, prosím. Krejčovský Salon Bárta

20 minut
Už jste někdy navštívili luxusní pánský krejčovský salon? My vás do jednoho vezmeme! Ve čtvrtém dílu podcastu se s kurátorkou novodobé módy necháme hýčkat v prvorepublikovém Salonu Bárta.
Úvod

Ferrari mezi kočáry

18 minut
V čem byste jezdili, kdybyste byli celebritou 18. století? A kolik koní by váš vůz pohánělo? Další díl podcastu se věnuje největšímu exponátu v nově připravované expozici Dějiny.
Úvod

Jak se tvoří dinosauři?

21 minut
Proč jsou dinosauři tak populární téma a jak se dá podle jedné kosti vytvořit celý model? I o tom bude další díl podcastu, tentokrát s paleontologem Borisem Ekrtem.