Vietnam blízký a vzdálený

 29 minut
V Náprstkově muzeu se na konci dubna 2024 otevírá výstava věnující se vietnamské kultuře – jak její historii, tak i současnosti, která se propojuje s tou naší.

Baroko: Pompéznost v době temna

 21 minut
Na jedné straně války a chudoba, na druhé nevídaný rozmach kultury a luxus dohnaný do extrémů. To je svět baroka a jeho protiklady.

Riegrovy kameny: Kdo jsi bez viny

 37 minut
Pár obyčejných kamenů, které by žádného mineraloga neoslnily. Přesto se však dostaly až do historické expozice.

Z toho se nestřílí. Středověké zbraně

 27 minut
Meče, hákovnice, palcáty i katapulty – jen v málokterém oboru je člověk vynalézavější než ve válce. Poslechněte si v naší nové epizodě, co všechno v tomto odvětví přinesl středověk.

Pes Quick: Přátelství až za hrob

 27 minut
Jindřicha Fügnera máme spojeného zejména se založením Sokola, jaký ale byl v soukromém životě a co o něm vypovídá jeho záliba ve psech?

Tvář skla

23 minut
Zjistěte v novém dílu našeho podcastu fascinující příběh uměleckého rytce Dominika Biemanna, který uměl zachytit povahové vlastnosti svých modelů, svému největšímu strachu ale uniknout nedokázal.

City Nature Challenge

8 minut
Pátý ročník City Nature Challenge je tu! A zapojit se můžete i vy.

Jak se šplhá pro zlato

13 minut
Olympijských medailí již čeští sportovci získali nespočet, jaký je ale příběh té vůbec první zlaté, kterou můžete spatřit v expozici Dějiny 20. století?

Proč houby v muzeu nejsou na houby

23 minut
Dokáží v sobě nést velké množství informací a vytvářet neuvěřitelně propojené systémy, jejich uchování je však trochu oříšek. Nahlédněte s námi do naší rozsáhlé sbírky hub.

Supermane, třes se, máme kryptonit!

21 minut
Že se jedná o fiktivní předmět, který neexistuje? V dnešním dílu našeho podcastu se dozvíte, že realita dokáže být mnohdy mnohem neskutečnější než scénáře hollywoodských trháků.

Lidické osudy ukryté v jediném předmětu

16 minut
Celkem obyčejný kousek dřeva, který v sobě však skrývá příběh plný bolesti, zmařených životů i nečekané vlny solidarity. Poslechněte si příběh břevna z lidické školy.
Úvod

Objev z antikvariátu: První československý zákon

21 minut
Jeden z nejzásadnějších dokumentů naší historie, jeho originál však skončil mezi vyřazenými knihami na prodej. Poslechněte si fascinující příběh vůbec prvního československého zákona z 28. října 1918. 
Úvod

Je to ve hvězdách: Horoskop Albrechta z Valdštejna

14 minut
Jedná se o unikátní exponát, který nemá obdoby, svou primární funkci však nikdy nesplnil. Řeč je o detailním horoskopu Albrechta z Valdštejna, který obsahuje každodenní předpovědi na 10 let dopředu.
Úvod

Když hmyz bledne závistí

19 minut
Jak vznikla jedna z nejrozsáhlejších sbírek Národního muzea? A proč je tak choulostivá na světlo? V dalším dílu podcastu Tajemství Národního muzea vám společně s entomologem Lukášem Sekerkou nasadíme brouka do hlavy…
Úvod

Příběh paní Plejtvákové

22 minut
Už od svého „připlutí“ do Prahy před 129 lety je dominantou Národního muzea a nyní i nově otevřených přírodovědeckých expozic. Odhalte fascinující příběh naší velryby paní Plejtvákové.
Úvod

Mamut na Václaváku

15 minut
Existovali miliony let a zažili i první vyspělé civilizace. V novém dílu podcastu si představíme jedno z nejmajestátnějších zvířat naší planety, jehož model budete moci spatřit v nových přírodovědných expozicích.
Úvod

Hoří nám divadlo! Haste!

15 minut
Mělo se jednat o národní chloubu, svou funkci však plnilo pouhé dva měsíce. I přesto dokázalo lidi stmelit nevídaným způsobem. V novém dílu podcastu se budeme bavit o požáru Národního divadla, od kterého právě letos uplyne 140 let.
Úvod

Falza v muzeu

20 minut
Co se stane, když se v jedné z nejcennějších muzejních sbírek objeví falzum? To je téma dalšího dílu podcastu Tajemství Národního muzea, ve kterém si budeme povídat s kurátorem sbírky drahých kamenů Lukášem Zahradníčkem.
Úvod

Šťastná to žena. První vydání Babičky

19 minut
Kniha, kterou zná každý, jen málokdo ji však dočetl do konce. V jaké formě vycházela? A proč nikdy nevyjde z módy? V dalším dílu podcastu se zaměříme na nejznámější dílo Boženy Němcové.
Úvod

Tak nám zabili Ferdinanda

20 minut
Jen o chloupek unikly zničení, za sebou však mají pozoruhodný příběh, který změnil dějiny. V novém dílu podcastu vám představíme řády a vyznamenání, které stály u počátku 1. světové války.
Úvod

Objev nejstarší rostliny na světě

21 minut
Čtyři sta třicet dva milionů let čekala na své objevení. Řeč je o Cooksonii, nejstarší cévnaté rostlině na světě nacházející se v našich sbírkách.
Úvod

Jeden smoking, prosím. Krejčovský Salon Bárta

20 minut
Už jste někdy navštívili luxusní pánský krejčovský salon? My vás do jednoho vezmeme! Ve čtvrtém dílu podcastu se s kurátorkou novodobé módy necháme hýčkat v prvorepublikovém Salonu Bárta.
Úvod

Ferrari mezi kočáry

18 minut
V čem byste jezdili, kdybyste byli celebritou 18. století? A kolik koní by váš vůz pohánělo? Další díl podcastu se věnuje největšímu exponátu v nově připravované expozici Dějiny.
Úvod

Jak se tvoří dinosauři?

21 minut
Proč jsou dinosauři tak populární téma a jak se dá podle jedné kosti vytvořit celý model? I o tom bude další díl podcastu, tentokrát s paleontologem Borisem Ekrtem.