Online výstavy nelze prohlížet na mobilních platformách, kvůli vysokému rozlišení jsou optimalizovány pouze pro stolní počítač a notebook. Nejlépe fungují na prohlížeči Chrome, v nastavení mějte povolen JavaScript. 

Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice

11 minut
Projděte s námi historií zámku Vrchotovy Janovice. Na první pohled nenápadné sídlo si po staletí v základní formě udrželo podobu, kterou měla původní středověká tvrz.
Fotografie práce a zahálky

Fotografie práce a zahálky

13 minut
Skrze výběr z tvorby českých fotografek a fotografů si přiblížíme formy, prostor, čas, proces i produkt práce v odrazu kvality lidského života.
Czech Press Photo 2020

Czech Press Photo 2020

10 minut
Pojďte si s námi projít fotografie měsíce, které vznikly v období říjen 2019 až září 2020. Snímky jsou součástí výstavy Czech Press Photo 2020 v Národním muzeu.
Lidová víra

Lidová víra

12 minut
Výstava v Národopisném muzeu představuje pestrý duchovní svět venkovského člověka 18. a 19. století s přesahy do století 20.
Dlaždice vyšehradského typu

Dlaždice vyšehradského typu

13 minut

Nahlédněte s námi do pestrého světa středověkých dlažeb. Rozmanité obrazy bájných tvorů i rostlinných motivů zdobí keramické dlaždice ze sbírek Národního muzea.

Parlament!

Parlament!

38 minut
Parlament představuje zákonodárnou moc a je volen námi, občany. Volební právo je tedy spojeno s možností podílet se na fungování státu. Jak se člověk, občan, zasazený v určitém prostředí a společnosti, rozhoduje? Změnily se kampaně a propaganda?
Sblížení: lidé a velké šelmy Šumavy

Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy

13 minut
Výstava vás provede půl stoletím starým příběhem návratu rysů a vlků do šumavské přírody a prostřednictvím poznatků z dlouhodobého monitoringu vás nechá nahlédnout do skrytého života těchto tajemných zvířat.
Korona v muzeu!

Korona v muzeu!

13 minut
Jak získat 99 tisíc dukátů? Jak se naši předkové chránili před nakažlivými nemocemi před objevem očkování a antibiotik? Zapomenutá světice svatá Korona, která se díky COVID-19 stala opět populární.
1620. Cesta na Horu.

1620. Cesta na Horu.

22 minut
Výstava ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře ilustruje tehdejší situaci v zemích Koruny české – náboženskou realitu, velmocenské ambice, situaci v habsburském rodě.
Lvem mě nazývají

Lvem mě nazývají

12 minut
Nejstarší český symbol a jeho cesta českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti.
Slavní skladatelé

Slavní čeští skladatelé

12 minut
Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Přijměte virtuální pozvánku na připravovanou výstavu Slavní čeští skladatelé v Historické budově Národního muzea.
Před 100 lety na Tahiti

Před sto lety na Tahiti

17 minut
Online výstava připomíná osobnost Archibalda Václava Nováka a jeho cestu na Tahiti, díky které se stal úspěšným cestovatelem a spisovatelem.

Hudební zvěřinec

7 minut
Virtuální pozvánka na výstavu Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudby. Pojďte s námi pootevřít dveře do kouzelného světa hudby a zvířat. Prozkoumáme, kde se zvířata ukrývají v hudebních nástrojích. K poslechu budou populární písničky, slavné skladby, ale i skutečné zvuky přírody. 

České národní povstání

11 minut
Výstava ukazuje překotný vývoj na území českých zemích v prvních květnových dnech roku 1945. Důraz je kladen na vývoj v Praze. Samostatnou kapitolu tvoří osudy Hlavní budovy Národního muzea, která byla v posledních dnech války poškozena dopadem bomby a několikrát ostřelována.

Staré pověsti české

19 minut
Stejnojmenná výstava se konala v roce 2010 v Historické budově Národního muzea a vedle mytických příběhů představovala život starých Slovanů na našem území. Online výstava sleduje vývoj Starých pověstí českých, který začal na konci 10. století.

Národní muzeum v éře Československa

20 minut
Online výstava u příležitosti 202. výročí založení Národního muzea provází historií instituce ve 20. století a také významnými událostmi, které se v tomto období kolem něj odehrávaly.

Příběh plejtváka myšoka

8 minut
Výstava, která popisuje cestu největšího exponátu Národního muzea od břehů Severního moře 19. století do současné Prahy. 

Znovu svobodně

11 minut
Online výstava prezentuje plakátovou sbírku Národního muzea z let 1989–1990, která je k výročí sametové revoluce představena v Nové budově Národního muzea. 

Račte vstoupit do divadla

17 minut
Divadelní cedule, plakáty, ale i další exponáty ilustrující divadelní tvorbu na výstavě v Nové budově Národního muzea.

Na Sibiř z domova

14 minut
Prohlídka výstavy Doma na Sibiři v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur seznamuje s životem a prostředím místních národů.

Století trampingu

10 minut
Výstava v Národopisném muzeu Národního muzea vyprávějící o dějinách a současnosti trampského hnutí.