Přihlásit se
Krátkodobá výstavka umístěná v expozici Českého muzea hudby
Většina z nás se neobejde bez brýlí a většina z nás vůbec neví, že tato optická pomůcka nás provází už od konce 13. století!
Ve sbírkách Českého muzea hudby se nachází několik zajímavých brýlí našich hudebníků a mnoho portrétů s brýlemi – přijďte se podívat na brýle Antonína Dvořáka, Jaroslava Ježka, skladatele Julia Fučíka, houslisty Josefa Suka. Velmi cenné jsou pro nás brýle Emila Axmana, prvního odborného správce notového archivu (1913) a od roku 1946 prvního vedoucího hudebního oddělení Národního muzea.
S vývojem optiky (jako vědeckého oboru) se objevují možnosti korekce různých očních vad za pomoci čoček zvláštních vlastností. Například možnost korekce krátkozrakosti za pomoci konkávních čoček byla známá již od 16. století. Vynálezcem bifokálních brýlí je Benjamin Franklin, který nerad střídal brýle na čtení a na dálku. Postupně se vyvíjelo také provedení brýlí – velikost skel, nosníky, obroučky, postranice. Podle dochovaných vyobrazení je zřejmé, že až do 50. let 20. století byly obroučky velmi jednoduché a skla malého průměru. Teprve od 60. let se brýle stávají také módním doplňkem, za který se jeho nositel nestydí.