Přihlásit se
Putovní panelová výstava připomínající nelehké osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg
Putovní panelová výstava Památníku koncentračního tábora Flossenbürg návštěvníkům představuje 15 vybraných životních příběhů československých vězňů a vězeňkyň, jichž bylo v komplexu koncentračního tábora Flossenbürg internováno přibližně 4.500. Díky biograficky zaměřenému výzkumu byly objeveny osudy, které návštěvníka dojmou nejen velkými životními předěly způsobenými vězněním v koncentračním táboře. Tito lidé zažili zásadní zlomy československých dějin: od založení státu v roce 1918 přes okupaci a nacistický teror, poválečná léta kulminující komunistickým převratem, „pražské jaro“ a následnou „normalizaci“, až po „sametovou revoluci“ v roce 1989.
Příchozí tak nahlédnou například do života židovské malířky z Prahy, sudetoněmeckého komunisty, plzeňského historika, bilingvního rozhlasového žurnalisty, diplomata ve službách prezidenta Beneše, jihočeské Romky či amerického filmového režiséra se slovenskými kořeny. Seznámí se také s osudem moravského rolníka Radomíra Faltýnka. Ten v roce 2012 převzal v Praze vysoké vojenské ocenění – Vyznamenání Zlaté lípy. Roku 1945 se vrátil z koncentračního tábora a převzal hospodářství po svých rodičích, kteří byli krátce před koncem války zavražděni nacisty. Jen o několik let později byl jako „kulak“ vystaven represím ze strany nového komunistického režimu a nakonec byl donucen odevzdat státu své polnosti. „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Tímto citátem z básně Karla Havlíčka Borovského připomíná Radomír Faltýnek během slavnostního aktu při převzetí vyznamenání, jak rychle se mohou časy měnit.
Výstava je koncipována tak, aby se při pohledu na různé životní příběhy vynořila mozaika osudů skládající se z mnoha vrstev a ukázala osudy vězňů v kontextu dějin 20. století.
https://www.gedenkstaette-flossenbuerg.de/wanderausstellung/cs/
Vážení návštěvníci,
ve středu 29. 6. 2022 bude Národní památník na Vítkově uzavřen z důvodu pravidelné preventivní ochrany sbírek.
Od 1. dubna do 31. října je otevřeno i ve středu.
Od 1. listopadu do 31. března je přístup na vyhlídku možný jen do 16:00 hod.
Na vyhlídku je umožněn vstup poslednímu návštěvníkovi 30 minut před koncem otevírací doby.
Café Vítkov
Prostory Národního památníku na Vítkově a Čestného dvora není možné využít pro pořádání soukromých akcí a akcí komerčního charakteru.
Vstupné lze zakoupit na pokladně nebo on-line.
Zdarma: dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, zaměstnanec PO MKČR (+ 3 os.)
Platnost online vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.
Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.
Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.