Jedním z úkolů Národního muzea je dokumentace prostor, které jsou spojeny s veřejným životem na území českých zemí. Příslušnost k církvi, spolku či státu byla velmi často prezentována různými typy textilií, které měly ceremoniální, rituální, estetickou, ale například i propagandistickou hodnotu. Proto se ve sbírce Národního muzea nachází celá řada textilií, které jsou spojeny s církevním životem (třeboňské antependium), se spolkovým životem (prapory cechů a spolků), s politickými stranami (prapory politických stran) atd.

Ve sbírce Národního muzea jsou i textilie, které byly součástí prostor spojených s oficiální reprezentací státu. Jejich funkce byla rozdílná. Některé z nich měly reprezentativní a státotvornou funkci (textilie z Poslanecké sněmovny a Senátu Národního shromáždění v období 1. ČSR a z Národního památníku na Vítkově). Některé z nich pak tvořily jejich uměleckou výzdobu a dokazovaly vysokou úroveň řemeslné a umělecké výroby na území českých zemí a Československa. Mezi ně patří například textilie z budovy Federálního shromáždění.

Česká republika nepatří k historickým tradičním výrobcům gobelínů. Na našem území zřejmě vznikaly od středověku jen nástěnné vyšívané tapiserie. Gobelíny se tedy do Čech dovážely převážně z Francie, Flander a Německa. Gobelíny byly například součástí sbírek císaře Rudolfa II. První gobelínová manufaktura na našem území byla založena v roce 1895 Rudolfem Schlattauerem. Valašské Meziříčí je od té doby tradičním výrobcem tapiserií tkaných gobelínovou technikou. Druhá gobelínová manufaktura byla založena v roce 1910 v Jindřichově Hradci výtvarnicí Marií Teinitzerovou, spoluzakladatelkou Artělu. Právě zde vznikaly v době první republiky důležité státní zakázky. Návrhy gobelínů připravovali významní čeští umělci své doby.

Na výstavě v západní dvoraně Historické budovy Národního muzea jsou k vidění tapisérie dle návrhů např. Františka Kysely, Karla Svolinského, Antonína Kybala, Cyrila Boudy či Věry Drnkové-Zářecké.

Otevírací doba

Pondělí 10:00  -  18:00
Úterý 10:00  -  18:00
Středa 10:00  -  18:00
Čtvrtek 10:00  -  18:00
Pátek 10:00  -  18:00
Sobota 10:00  -  18:00
Neděle 10:00  -  18:00

Vážení návštěvníci,

od 20. ledna 2020 probíhají na kostře plejtváka myšoka restaurátorské práce. Z tohoto důvodu je možné do sálu pouze nahlédnout.

Expozice budou pro návštěvníky postupně otevírány během roku 2020.

Navštívit je možné aktuální výstavy, Panteon včetně ochozu a kupoli.

Návštěva kupole:

Návštěva kupole je možná pouze po zakoupení vstupenky do objektu.

S ohledem na charakter budovy a její technické možnosti není přístup do kupole bezbariérový.

Vstupné

Vstupenky lze zakoupit na pokladnách Historické i Nové budovy Národního muzea. Prodej online je možný pouze na plné rodinné vstupné. Snížené vstupné nelze zakoupit online (nárok na tento typ vstupného není možné při online nákupu ověřit).

HISTORICKÁ BUDOVA

Plné 260 Kč
Snížené Snížené vstupné – platí pro:
- seniory 65+
- držitele průkazů ISIC, ITIC
- děti 6–15 let
- studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
170 Kč
Rodinné Rodinné vstupné
- vstupenka platí pro max. 5 osob

např.: dvě dospělé osoby + 1–3 děti (6–18 let)
nebo: jeden dospělý + max 4 děti (6–18 let)
440 Kč
Školní Školní výpravy
- organizované skupiny žáků a studentů s pedagogickým doprovodem
- organizované dětské skupiny s pedagogickým doprovodem
- až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma

40 Kč / osoba

10% sleva ze základního vstupného pro organizovanou skupinu nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou.

Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, ICOM, NPÚ, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card.

Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Platnost online vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.

Proč si koupit vstupenku online
U turniketu načtete QR kód a ušetříte čas strávený ve frontě
Vstupenka je platná 30 dní, můžete přijít kdykoliv
Zaplatíte pohodlně kartou