Pro všechny, kdo rádi tráví čas v přírodě na dece s malým občerstvením a za poslechu příjemné hudby, připravilo Národní muzeum v Muzeu Antonína Dvořáka akci k 200. výročí od svého založení s názvem Piknik z Nového světa. V samotném srdci Prahy si tak v sobotu 28. července vychutnáte neopakovatelnou atmosféru zahrady letohrádku Amerika a navíc budete mít možnost se i něco dozvědět o významném českém skladateli, Antonínu Dvořákovi přímo od kurátorů Národního muzea, kteří vám ochotně představí i svou práci a zákulisí muzea.

Muzeum Antonína Dvořáka sídlí již od svého založení roku 1932 v barokním letohrádku Amerika na pražském Novém Městě. Pohádkově vyhlížející letohrádek je navíc lemovaný nádhernou zahradou se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V roce 1976 se stalo muzeum součástí Národního muzea jako jedno z oddělení Českého muzea hudby, kterým je dodnes.
 
Muzeum disponuje autorovou nejkomplexnější sbírkou na celém světě, která je tvořena především unikátním souborem skladatelových notových rukopisů, korespondence a dobových fotografií. Dále uchovává podstatnou část Dvořákova notového archivu a knihovny. Jedinečnost dané sbírky dokazuje i to, že je v současné době připravována žádost o zapojení do Programu UNESCO Paměť světa 2018, který byl založen za účelem zvýšení povědomí o dokumentárním dědictví, které je součástí světového dědictví lidstva. V samotné expozici se mohou návštěvníci blíže seznámit například s okolnostmi vzniku nejznámějších skladeb, jako jsou Symfonie č. 9, zvaná také Z Nového světa, Moravské dvojzpěvy či opera Rusalka.
 
A v tomto malebném prostředí jsme se rozhodli uspořádat pro návštěvníky program Piknik z Nového světa, který bude opravdu bohatý. Kromě toho, že si zde můžete na celý den zdarma zapůjčit piknikovou deku, na vás čekají i komentované prohlídky výstavy Hříšné radosti Antonína Dvořáka doplněné o zajímavosti z pohledu muzejních pracovníků, dále pak moderně zhudebněné Dvořákovy skladby nebo přednáška o budově Muzea Antonína Dvořáka. Pro ty návštěvníky, kteří by rádi strávili čas v jedinečné zahradě hraním her, je připraven workshop Dvořákovy oblíbené karetní hry „darda“ a k zapůjčení budou i různé společenské hry včetně ruských kuželek.
 
Samozřejmě jsme nezapomněli ani na dětské návštěvníky. Svůj talent mohou projevit na připraveném podlahovém pianu a k dispozici bude dětem i loutkoviště nabízející pět originálních konstrukcí s různými kulisami a sadou loutek určených ke hře a rozvíjení fantazie celé rodiny.
 
A co by to bylo za piknik bez malého občerstvení? Kromě grilovaných dobrot a Dvořákova oblíbeného nápoje – piva bude součástí programu také ochutnávka upečených vanilkových štanglí a preclíků podle původních receptů z kuchařské knihy Terezie Liehmannové, Dvořákovy první lásky ze Zlonic.
 
Z bohatého programu si jistě vybere každý. Kdo by však v tento den nestihl Piknik z Nového světa, nemusí zoufat. Národní muzeum si v rámci oslav 200 let od svého založení připravilo i řadu dalších zajímavých akcí. Celý srpen se například ponese v duchu festivalů, v rámci kterého se můžete zúčastnit třeba akce Etnopiknik v Náprstkově muzeu.
Více informací o programu k oslavám 200 let od založení Národního muzea naleznete na stránkách www.nm.cz
 
Program akce Piknik z Nového světa:
10.00–10.45 / 13.00–13.45
Hříšné radosti muzejníka
Krátká přednáška o muzejní práci během realizace výstavy Hříšné radosti Antonína Dvořáka, která přibližuje umělce jako obyčejného člověka se svými radostmi i neřestmi. 
Poslechněte si, přímo od autorů výstavy, zajímavé informace o práci muzejníka a komentovanou prohlídku výstavy. 
 
11.00–12.00
Workshop s karetní hrou „darda“
Vyzkoušejte si karetní hru darda, kterou Dvořák s oblibou hrával se svými přáteli. Historií a pravidly hry vás provede předseda Clubu sběratelů hracích karet Petr Bílý.
 
12.00–12.45 / 14.00–14.45
Na cestě s Muzeem Antonína Dvořáka
Ve stálé expozici Cesty Antonína Dvořáka poznejte, co vše obnáší práce v Národním muzeu. Cestu jednotlivých sbírkových předmětů vám přiblíží kurátoři expozice. Kromě zajímavých faktů o Antonínu Dvořákovi se také dozvíte o tom, jaké podmínky jsou potřeba k vystavení sbírkových předmětů, nebo co obnáší jejich restaurování a mnoho dalšího.
 
15.00–15.30 / 17.00–17.30
Collegium 419
Vokální soubor, v jehož podání zazní zhudebněné Dvořákovy oblíbené recepty.
 
16.00–16.45
Michnovský letohrádek zvaný Amerika
Přednáška o budově Muzea Antonína Dvořáka a historii okolní zástavby s historikem umění Jakubem Syneckým, s nímž se jindy můžete setkat například při vycházkách a přednáškách Pražských domů (prazskedomy.divadlokamen.cz).               
 
18.00–21.30
Alessandro La Rocca
Dvořák v novém kabátě! Poslechněte si Dvořákovy nejznámější „hity“ v novém a neotřelém podání italského performera, zpěváka a pianisty.
Vystoupení je rozděleno do setů po cca 30 minutách.
 
PROGRAM PRO DĚTI
13.00–18.00
Loutkoviště
Přijďte si zahrát svojí oblíbenou pohádku nebo si vymyslete úplně novou!
Kromě těch osvědčených si v Loutkovišti můžete zahrát svůj vlastní příběh a když nevíte, jak začít, je tu pro vás kouzelný „začátkovač“. Z něj si můžete vylosovat začátek pohádky a zahrát si třeba o tom, jak se Antonín Dvořák do Nového světa vydal nebo jak se zakládalo Národní muzeum.

Ke stažení

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: 224 497 250
Telefon: 731 514 077