Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 14. 7. 2018 bude konat další festival, který tentokrát zavede všechny příchozí do velmi pestré Jižní Ameriky. Návštěvníci se mohou těšit na taneční představení a workshopy, hudební vystoupení, ukázky bojového umění, výtvarné dílny pro děti, dočasné tetování i ochutnávky gastronomických specialit. Festival Jižní Ameriky je součástí cyklu Barevné nádvoří, který je zaměřen na představování mimoevropských kultur české veřejnosti zábavnou a poutavou formou. Vstup na festival je zdarma.

Nenechte si ujit festival zaměřený na Jižní Ameriku, kterou zde poznáte doslova všemi smysly. Připraven je bohatý doprovodný program, který vám představí tento kulturně rozmanitý kontinent. Těšit se můžete na několik ukázek jihoamerických tanců, jako jsou například salsa, samba, tango a v Čechách prozatím málo známé forró a bojového umění capoeira. Zaposloucháte se do tradiční hudby i fúze world music, jazzu a latinskoamerické hudby. Vystoupí zde mimo jiné Andrés Ibarburu z Uruguaye a Juan Carlos Vivas z Argentinyči vynikající peruánský hráč na andské flétny Vlado Urlich se svým kvartetem.

Během dne se vám naskytne možnost zapojit se do několika tanečních workshopů, kde vás zkušení lektoři naučí základní kroky jednotlivých tanců nebo se můžete nechat dočasně potetovat amazonskou jaguou. Tradičně jsme nezapomněli ani na děti, které si po celý den budou moci vyrábět Muñecas quitapenas - panenky proti strachu. Tyto panenky původem z Guatemaly se dávají nebo půjčují uplakaným a smutným dětem, které panence svěří to, co je trápí nebo z čeho mají strach. Panenku pak umístí na noc pod polštář a ta během noci dítě zbaví všeho trápení. Součástí programu jsou stánky s místními specialitami například z Peru a Brazílie a stánky se šperky a drobnostmi. Na Festival Jižní Ameriky je vstup zdarma.
 
Sobotní Festival Jižní Ameriky je součástí cyklu Barevné nádvoří, který pořádá Náprstkovo muzeum již čtvrtým rokem. Návštěvníkům byly v minulých letech úspěšně představeny například indonéská, japonská, tibetská a latinskoamerická kultura, kultura himálajského království Bhútán či kultura indická a africká.
 
Festival Jižní Ameriky však rozhodně není jediným festivalem, který návštěvníky Národního muzea v letošním roce čeká. Národní muzeum letos po celý rok slaví výročí 200 let od svého založení a právě v rámci oslav si budou moci návštěvníci zejména v létě užít bohatý program včetně zmíněných festivalů, přičemž jeden z nich s názvem Etnopiknik se uskuteční už 18. srpna taktéž v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Kdo dává přednost hudbě, jistě ocení 14. srpna festival Flašinet žije v Českém muzeu hudby a pro ty, kteří by si chtěli udělat výlet do zahrady Kinských, bude 28. srpna připraven festival Národopis open air.
 
Program Festivalu Jižní Ameriky z cyklu barevné nádvoří:
 
sobota 14. 7. 2018 12.00 - 18.00 h
 
NÁDVOŘÍ MUZEA
 
12.30 Kulturní agentura Tradiciones – hudební vystoupení
13.00 Samba – ukázka a workshop v podání Brazilian dancers
13.20 Andrés Ibarburu (Uruguay) a Juan Carlos Vivas (Argentina) – hudební vystoupení
13.50 Samba – ukázka a workshop v podání Brazilian dancers
14.10 Salsa – ukázka a workshop v podání skupiny Latinarte
14.40 Kulturní agentura Tradiciones – hudební vystoupení
15.00 Capoeira – ukázka a workshop v podání Grupo Candeias Praha spolu s Mestre Sazuki
15.20 Forró – ukázka tradičního brazilského tance s Janou a Pedrem
15.30 Iván Gutiérrez a Tadeáš Mesany – hudební vystoupení
16.00 Capoeira – ukázka a workshop v podání Grupo Candeias Praha spolu s Mestre Sazuki
16.20 Andské flétny - Vlado Urlich Quartet
17.00 Tango – ukázka a workshop v podání taneční školy Tango Praha
17.30 Forró – ukázka a workshop s Janou a Pedrem
 
PO CELÝ DEN VÁS NAVÍC ČEKAJÍ:
 
Stánky s gastronomickými specialitami
- Perú Gastro
- Kopakabana – brazilské jídlo
- Donuterie – čerstvé domácí donuty bez umělých přísad
- Candycane coffee
- a další
 
Stánky s drobnostmi
- Alchimia - originální ručně dělané šperky
- Indiánský obchůdek Tradiciones
- Ekvádor na dlani
- Brazilské suvenýry
 
Výtvarná dílna pro děti – Muñecas quitapenas aneb panenky proti strachu
 
Baba Jagua – dočasné tetování amazonskou jaguou
 
Vstup je po celý den zdarma
 
Změna programu vyhrazena

Ke stažení

Kvapilová Kristina, Mgr.

Vedoucí oddělení vnějších vztahů
E-mail: kristina.kvapilova@nm.cz
Telefon: ---
Telefon: ---