V roce 2022 pokračovaly práce na systematické inventarizaci sbírek posledním rokem 20leté inventarizace. V roce 2022 byl úspěšně zakončen 20letý inventarizační cyklus. Úspěšně pokračoval i výzkum v rámci institucionální podpory IP DKRVO, grantů NAKI a GAČR. V roce 2022 pokračovaly práce na projektu INTERREG (2020–2022) – Virtual archaeological landscapes of the Danube region. Pracovníci Historického muzea realizovali všechny naplánované výstavy. K těm nejvýznamnějším patřily např. výstavy Nikdy se nevzdáme! v Historické budově Národního muzea, výstava ve spolupráci s Muzeem romské kultury Otevřená cesta v Musaionu, v letohrádku Kinských, nebo výstava Věra Čáslavská v Nové budově NM. V roce 2022 pokračovala spolupráce mezi Domem bavorských dějin v Řezně a Národním muzeem na přípravě a realizaci česko-německého projektu Baroko v Bavorsku a v Čechách. Zemská výstava v roce 2023/24, v bavorském Řezně bude výstava otevřena 9. května 2023 a 7. prosince 2023 pak bude výstava otevřena v Historické budově Národního muzea.

Akviziční činnost

Historické muzeum vynakládá na nákup předmětů do sbírek finanční prostředky z rozpočtu Národního muzea a z prostředků Ministerstva kultury ČR v podobě dotace ISO C II a ISO E. V roce 2022 vydalo Národní muzeum – Historické muzeum na nákupy do sbírek celkem 999 159 Kč. K nejvýznamnějším akvizicím roku 2022 patřil např. nákup konvolutu sokolských memorabilií obsahujícího soubor ČOS, všesokolské slety – 722 ks medailí, odznaků a doplňujících materiálů, část souboru ostatní odznaky a medaile – 102 ks odznaků, drobné plastiky a součásti krojových doplňků a soubor zahraniční odznaky a medaile – 197 ks odznaků dokumentujících zahraniční sokolské hnutí pro oddělení tělesné výchovy a sportu HM NM. Na zakoupení souboru byla využita dotace MK ČR ve výši 360 000 Kč. Pro oddělení starších českých dějin byl zakoupen za 40 000 Kč Miniaturní portrét neznámého vojáka Rakouského císařství od Patricia Kittnera, kvalitní a dobře zachovaná miniatura, charakteristická práce P. Kittnera činného v Brně v letech 1834—1860, významně obohatí kvalitní a dlouhodobě budovanou sbírku malovaných miniatur Národního muzea, kde jsou práce brněnské provenience málo zastoupené. Numismatická sbírka byla obohacena o Vyznamenání / anonym / 4 miniatury na zlaté liště – kříže z leva: Rakouský císařský řád Leopoldův, Armádní kříž 1813–1814, tzv. Dělový, Český šlechtický kříž, Řád maltézských rytířů, mezi lety 1814 a 1860 (?), Rakouská monarchie. Předmět svou povahou, zpracováním i historickým významem jednoznačně náleží do faleristické sbírky Národního muzea. Jeho nejcennější součástí je miniatura Českého šlechtického kříže, jednoho z nejvzácnějších vyznamenání, které je dokladem oficiálního uznání významu zemí Koruny české v rámci habsburské monarchie a které se stalo vzorem pro nejvyšší státní vyznamenání ČR. Nákup byl realizován prostřednictvím programu ISO E. Průběžně jsou sbírky doplňovány a obohacovány i dalšími drobnými nákupy a dary. Akvizice odpovídají sbírkotvorné a výstavní strategii Národního muzea.


Miniaturní portrét neznámého vojáka Rakouského císařství
od Patricia Kittnera


Vyznamenání / anonym / 4 miniatury na zlaté liště – kříže
zleva: Rakouský císařský řád Leopoldův, Armádní
kříž 1813–1814, tzv. Dělový, Český šlechtický kříž, Řád maltézských
rytířů, mezi lety 1814 a 1860 (?), Rakouská monarchie

Restaurování z dotace ISO/D

V kalendářním roce 2022 bylo v rámci dotace Ministerstva kultury ISO/D restaurováno několik sbírkových předmětů Historického muzea. Jednalo se o 5. etapu restaurování dětských divadelních kostýmů.

Preventivní ochrana a ošetření sbírek

Historické muzeum pokračovalo v roce 2022 s ošetřením sbírkových předmětů zejména prací vlastních restaurátorů s vyšší prioritou přípravy předmětů pro stálé expozice Národního muzea (Lidé a Dětské muzeum), dále pak pro tuzemské výpůjčky a výstavy. Restaurátoři se podíleli na instalacích výstav Historického muzea, společně s kurátory kontrolovali stav některých vypůjčených předmětů do expozic jiných institucí a prováděli očistu vlastních stálých expozic. Dále celoročně pokračovala optimalizace dlouhodobého uložení sbírek v Ústředním depozitáři v Terezíně, tvorba vhodných úložných krabic a vycpávek, ale také kontrola a stabilizace klimatických podmínek.

V roce 2022 se podařilo dodavatelsky restaurovat asi 30 předmětů a konzervovat téměř 400 předmětů napříč různým materiálovým charakterem, a to majoritně ve spolupráci s externími restaurátory. Další péči o sbírkové předměty provedli také dobrovolníci a praktikanti z restaurátorských škol.

Restaurátoři Historického muzea v roce 2022 také restaurovali a konzervovali předměty na tuzemské výstavy Národního muzea: Věra Čáslavská, Tokio, Autoškolství, Antonín Dvořák, Nikdy se nevzdáme!, Chleba s máslem, Papírová ves, Zneužitá muzea, stálá expozice volyňských Čechů v Podbořanech, Obnovená tvář  a zahraniční výstavy: Magic and mystery: Mardi Gras and Carnival Traditions, Barock! Bayern und Böhmen. Hlavní náplní pro rok 2022 pro restaurátory byly přípravy předmětů do stálé expozice Lidé a Dětské muzeum, jednalo se o desítky sbírkových předmětů, které ve většině vyžadovaly čistě konzervátorské zásahy, některé předměty musely projít náročnějším restaurováním. Dále pokračovaly práce na replikách a kopiích předmětů do expozic. Začátkem jara 2022 byl spuštěn dobrovolnický program zaměřený na vhodné uložení a dokumentaci etnografických sbírek.

V průběhu roku byla realizována spolupráce s Generálním ředitelstvím pro památky a muzea Syrské arabské republiky. Tato spolupráce obnášela ukázku ateliérů, včetně praktických restaurátorských a konzervátorských postupů zaměřených na kov a kámen. Restaurováno bylo 20 vybraných artefaktů.

Tabulka?

Odborná správa sbírek

Ve sbírkách Historického muzea probíhal v roce 2022 poslední rok 20letého inventarizačního cyklu (I. i II. cyklus). Generální revize v oddělení starších českých dějin Historického muzea Národního muzea byla po roční pauze v roce 2022 obnovena. Roční kvóta inventarizace stanovená v příkazu GŘ NM 3/2022 byla splněna nebo překročena v 5 sbírkách, v 1 sbírce kvóta nesplněna, 1 sbírka neinventarizovala a 1 sbírka ukončila inventarizaci již v r. 2019. V roce 2022 byl zároveň dokončen 20letý inventarizační cyklus Národního muzea, a to formou fyzické kontroly předmětů za pomoci evidence předmětů jak v psané, tak v elektronické podobě (přírůstkové knihy, inventární knihy, evidenční karty, lokační seznamy, elektronicky vedená evidence). Celkové výsledky inventarizace Historického muzea Národního muzea – počet inventarizovaných evidenčních jednotek: 2 009 373. Závěry inventarizace lze shrnout tak, že inventarizace Historického muzea Národního muzea proběhla uspokojivě s těmito pozitivními faktory:  komplexní pohled na stav sbírek Historického muzea Národního muzea, nalezení řady dosud nedohledaných předmětů ve sbírkách, návrhy na vyřazení předmětů ze sbírek, zlepšení práce se sbírkami, návrhy na zlepšení uložení sbírek především z prostorových důvodů, návrhy na restaurování vybraných předmětů, odhalení nedostatků v evidenci předmětů, aktuální seznam nedohledaných předmětů. Fyzický stav sbírky Historického muzea Národního muzea byl shledán celkově dobrý. Pro následující nový 20letý inventarizační cyklus lze vycházet z předchozích zkušeností a stanovit tak nápravu zjištěných nedostatků v relevantním časovém úseku, při stanovení nového inventarizačního cyklu racionalizovat inventarizační práce, více využívat nové technologie, dbát důsledně na předávání agendy inventarizace v rámci změn na pracovních pozicích a provádět průběžné kontroly v rámci celého inventarizačního cyklu. Elektronická evidence předmětů probíhá v programech JANUS, DEMUS, ACCESS, Excel, elektronická evidence předmětů v Historickém muzea Národního muzea je částečná, každá sbírka má elektronickou evidenci v jiném rozsahu. Standardním způsobem byly realizovány smlouvy o výpůjčce i smlouvy o poskytnutí obrazového materiálu, a to jak z Národního muzea, tak do Národního muzea. Badatelský servis Historického muzea Národního muzea probíhal standardním způsobem.

Dokumentace sbírek

Dokumentace sbírek byla v roce 2022, stejně jako v letech předchozích prováděna systematicky v dostupných počítačových programech – v databázích DEMUS, BACH, EXCEL aj. Rovněž jsou jednotlivé sbírky průběžně doplňovány o fotografickou dokumentaci předmětů. Sbírky jsou částečně prezentovány např. na webových stránkách https://esbirky.cz/, na webových stránkách a sociálních sítích Národního muzea, zvláště v rámci výstavních projektů Národního muzea. Rovněž už jsou některé výstavy přímo digitalizovány na stránkách Národního muzea.