V souladu s dlouhodobou sbírkotvornou koncepcí bylo hlavními úkoly Přírodovědeckého muzea v roce 2022 rozšiřování sbírkových fondů, jejich dokumentace, odborná správa a ošetřování a v neposlední řadě jejich zhodnocování ve výzkumných projektech a prezentace formou expozic a výstav.

Hlavním zdrojem akvizic byly jako i v předchozích letech dary a vlastní sběry v terénu. Pracovníci Přírodovědného muzea podnikli řadu sběrných cest po České republice i v zahraničí. Uskutečnili záchranné výzkumy v hnědouhelných povrchových dolech, při těžbě vápenců v Koněprusech, nebo při budování dálnice u Českých Budějovic.

Při správě sbírek bylo nejdůležitějším úkolem uzavření inventarizačního cyklu, který probíhal v letech 2003–2022, a vypracování závěrečné zprávy o inventarizaci.

V průběhu roku byly připraveny sbírkové předměty pro výstavu „Expedice Národního muzea“ a instalací entomologického sálu „Drobná většina“ byla dokončena trvalá expozice „Zázraky evoluce“.


Terénní práce na lokalitě Dražice u Tábora poskytly nejen
materiál na výzkum, ale i vzorky, které obohatily mineralogickou
podsbírku Národního muzea – zmínit můžeme ukázky
elbaitů, lepidolitu, berylu nebo bavenitu


Přemisťování kmene Paraphyllatoxylon (stáří cca 70 milionů let)
získaného ze zářezu dálnice v Českých Budějovicích 
vyžadovalo užití těžké techniky


Instalace sbírkových předmětů v entomologickém sále
„Drobná většina“ v nové expozici „Zázraky evoluce“

Akviziční činnost

Do podsbírek Přírodovědeckého muzea bylo v roce 2022 zařazeno 238 přírůstků obsahujících 46 111 položek. Přírůstky do sbírek jsou získávány zejména dary (22 830 předmětů) a vlastními sběry (14 484 předmětů). K významným darům patřily např. ukázky minerálů a typové položky hub a lišejníků z celého světa, soubor obojživelníků a plazů z Peru, materiál uhynulých zvířat ze zoo a záchranných stanic či sbírka motýlů. Při terénních pracích byly získány mineralogické vzorky na lokalitě Dražice u Tábora, prvohorní fosilie z dolu Libouš v Tušimicích, paleontologické nálezy z výkopů nové trasy metra D a ze stavby dálnice v jižních Čechách, dále materiál hub, lišejníků, bezobratlých z různých lokalit v ČR. Ze zahraničních cest pochází sběry hmyzu z ostrova Mindanao (Filipíny), materiál netopýrů z Afriky a ryb ze Středomoří. Do antropologické podsbírky byly předány lidské kosterní pozůstatky více než tisíce jedinců ze Sedlece.


Dokonale vyvinuté krystaly vzácného brazilianitu z lokality
Conselheiro Pena z Brazílie (velikost vzorku 11 x 7 cm)


Zprohýbaný zlatý plech z nálezu „Christmas Pocket“
v Jamestown – Crystalline/Alabama Mine, Kalifornie, USA
(velikost vzorku 5,8 x 4 x 4 cm)


Vzácný, vědecky hodnotný, nález hrudního oddílu langusty
ze svrchní křídy Kouřimska získaný pro paleontologickou
podsbírku v r. 2022. Exemplář je unikátní trojrozměrným
zachováním i připojenými končetinami


Ukázka balků ptáků uhynulých v zoologických zahradách
a záchranných stanicích preparovaných v roce 2022


Třídění sběrů hmyzu při sběrné cestě na ostrov Mindanao (Filipíny)

Preventivní ochrana a ošetření sbírek

Preventivní ochrana podsbírek Přírodovědeckého muzea spočívá především v pravidelném chemickém ošetření depozitářů, které probíhá dvakrát ročně. Podle potřeby se provádí dezinsekce materiálu vymražením v mykologické a entomologické podsbírce. Preparováno a konzervováno bylo celkem 36 242 předmětů: v mineralogické podsbírce byly ošetřeny rozpadávající se ukázky Fe-sulfidů, ošetřeny byly tekutinové zoologické, entomologické a antropologické sbírky, ve všech podsbírkách byly preparovány nové přírůstky.

Dotace z programu MK ČR ISO II/D – Preventivní ochrana před nepříznivými vlivy prostředí byla využita na restaurování historických dermoplastických preparátů a preparaci obratlovců a dále na nákup úložných krabic pro reorganizaci sbírky krascovitých brouků.


Preparace krunýře želvy z lomu Pecínov (stáří křída, 100 milionů let)


Ukázka nových dermoplastických preparátů – rys ostrovid (Lynx lynx)


Ukázka nových dermoplastických preparátů – srnec obecný
(Capreolus capreolus)


Využití entomologických krabic s tzv. unitsystémem
při uspořádávání sbírky krascovitých brouků

Odborná správa sbírek

Přírodovědecké muzeum Národního muzea spravuje 12 podsbírek, do kterých bylo v roce 2022 připsáno 8 645 evidenčních jednotek. V posledním roce inventarizačního cyklu 2003–2022 bylo inventarizováno 60 040 evidenčních jednotek, byla dokončena inventarizace všech podsbírek a vypracovaná souhrnná závěrečná zpráva o inventarizaci podsbírek Přírodovědeckého muzea. V rámci hloubkové kontroly mineralogické podsbírky bylo v roce 2022 revidováno přes 57 tisíc evidenčních položek a v rámci detailní revize podsbírky broušených drahých kamenů přes 2 200 evidenčních položek a byly vyhotovené závěrečné zprávy.

Nové přírůstky byly průběžně determinovány a vědecky zhodnocovány. Po zaevidování byly zařazovány do sbírek, podle potřeby v jednotlivých sbírkových fondech probíhala reorganizace sbírek. Průběžně probíhá zápis do databází, pro web Národního muzea byla připravena databáze recentních sběrů hub a lišejníků.

Na výstavu Plants – Mainstays of the Planet v japonské Ósace byla zapůjčena nejstarší rostlina – Cooksonia barrandei.


Kosterní materiál ptáků uhynulých v zoologických
zahradách zaevidovaný v roce 2022


Nově uspořádaná sbírka drabčíkovitých brouků


Uložení sbírky minulých populací v antropologické podsbírce


Nově uspořádaná sbírka posmrtných masek
v antropologické podsbírce

Dokumentace sbírek

V roce 2022 pokračovala dokumentace sbírkových fondů – např. digitální fotodokumentace vybraných sbírkových předmětů z podsbírky broušených drahých kamenů, sbírkové položky a jejich etikety byly fotograficky dokumentovány v paleontologické, mykologické a botanické podsbírce. V entomologické podsbírce pokračovala fotodokumentace typového materiálu, v zoologické podsbírce byla provedena digitalizace černobílých fotografií z pozůstalosti O. Štěpánka vztahující se k jeho herpetologickým výzkumům a sběrům a digitalizace části diapozitivů materiálu a lokalit ze sběrných cest do Sýrie.


Příklad detailní digitální fotodokumentace předmětu
včetně etiket z podsbírky broušených drahých kamenů,
celkový pohled a inkluze ve vzorku broušeného
berylu – akvamarínu z Madagaskaru


Dokumentace recentně v Čechách nezvěstného
epifytického lišejníku Arthonia expicienda
ze Senftovy sbírky dokladovaného od Chotěboře


Herbářová položka hvozdíku Dianthus vulturius
preparovaná a digitalizovaná v roce 2022


Dokumentace typového materiálu z entomologické
podsbírky – tesařík Xylostelus bartoni Mařan & Obenberger


Digitalizovaný diapozitiv ze sběrných cest do Sýrie:
ještěrka Acanthodactylus stristrami, Syrie 1996


Hvězdice síťovaná (Oreaster reticulatus), kterou
Národnímu muzeu věnoval v roce 1869 významný
mecenáš Alois Kareš (1822–1885)