Expozice

Člověk – nástroj – hudba


Během roku 2022 pokračovaly přípravy rozšíření stálé expozice. Byla vypsána architektonická soutěž na prostorovou studii. Základním cílem rozšíření je prohloubit téma současné expozice o další rozměr a věnovat se spojení člověka, zvuku a hudby jako nositelky emocí. V rozšířené expozici ve druhém patře bude dán hlavní prostor Člověku – Zvuku – Emoci, v prvním patře hudebním nástrojům a v přízemí zejména střednědobým výstavám a živé hudbě (koncerty, workshopy).

V rámci propagace expozice byly v roce 2022 instalovány do průchodu ke vchodu do muzea nové výstavní panely, které zachycují digitalizované hudební nástroje. Slouží tak jako pozvánka do expozice i jako prezentace odborné práce se sbírkami.

Výstavy

Hudební zvěřinec

Úspěšná výstava zaměřená především na rodiny s dětmi trvala i po celý rok 2022. Díky úzké spolupráci s Přírodovědeckým muzeem nabídla návštěvníkům široké spektrum pohledů na spojení světa přírody a hudby. Výstava byla doplněna o poslechové body a interaktivní prvky, díky kterým si mohli návštěvníci všech věkových kategorií vyzkoušet napodobování zvuků přírody hrou na perkuse nebo tanec labutí princezny Odetty podle sólistky Národního divadla. Výstava Hudební zvěřinec byla určena pro všechny věkové kategorie. Dospělé návštěvníky zaujaly dokumentární fotografie a osudy českých hudebníků, ty nejmladší provedla výstavou samostatná příběhová linka.

V rámci cyklu výstavek Osobnosti – Výročí – Zajímavosti byly v roce 2022 v prostorách expozice realizovány tyto krátkodobé výstavky prezentující sbírky hudebněhistorického oddělení:

Doprovodné programy

Edukační programy pro školy


Edukativní programy pro školní skupiny tvoří svým rozsahem velmi významnou část propagace muzea a popularizace odborných poznatků. Po uklidnění pandemické situace vzrostl zájem škol o programy muzea několikanásobně v porovnání s návštěvností před pandemií. V roce 2022 mělo České muzeum hudby v nabídce 11 lektorovaných programů pro rozmanité cílové skupiny. Poptávka škol značně převyšovala nabídku, která je z důvodu prostorové kapacity a časových možností lektorů omezená. V prostorách Českého muzea hudby se uskutečnilo rekordních 578 programů, kterých se zúčastnilo 3 895 dětí ve věkovém rozmezí od MŠ až po SŠ nebo věkově smíšené skupiny ze ZUŠ.

Lektorované programy v nabídce Českého muzea hudby 2022:

Máme rádi zvířata – cílová skupina: MŠ, 1. třída ZŠ
Zvířata v hudbě – cílová skupina: 2.–5. třída ZŠ
Labuťátka – cílová skupina: MŠ, 1. stupeň ZŠ
Hudební dramatická dílna Šaman – cílová skupina: MŠ, 1. stupeň ZŠ
Muzikoterapie – cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, SŠ
Gotika na vlastní kůži – cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, SŠ
Renesance na vlastní kůži – cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, SŠ
Baroko na vlastní kůži – cílová skupina: 2. stupeň ZŠ, SŠ
Staré pověsti české – cílová skupina: MŠ, 1. stupeň ZŠ
Cesta kolem světa – cílová skupina: MŠ, 1. stupeň ZŠ

Komentované prohlídky

Odborní pracovníci Českého muzea hudby v roce 2022 realizovali 68 komentovaných prohlídek pro veřejnost, kterých se zúčastnilo 1 537 návštěvníků. Komentované prohlídky probíhaly jak ve stálé expozici, tak ve výstavě Hudební zvěřinec. Díky jazykové vybavenosti kurátorů bylo možné prohlídky realizovat nejen v češtině, ale i v angličtině a němčině.

Akce pro veřejnost

České muzeum hudby bylo pořadatelem osmi kulturních akcí včetně dvou úspěšných celodenních festivalů: 13. 8. mezinárodní festival Flašinet žije! a 8. 10. celodenní festival elektronické hudby Hear Me! Díky těmto festivalům mimo žánr klasické hudby se podařilo do muzea přivést nové návštěvníky z různých cílových skupin. Pro pořádání doprovodných programů muzeum využívá především prostor atraktivní dvorany, ale i jeden ze sálů stálé expozice nazvaný Hudba pod proudem. Pokračovala dlouhodobá spolupráce se dvěma orchestry neziskových organizací – Nadačního fondu Harmonie a Pražské konzervatoře. V prostorách dvorany se 14. 5. uskutečnil také večer věnovaný lidové kultuře Lužických Srbů, jehož pořadatelem bylo Národopisné muzeum za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

Přehled kulturních akcí v Českém muzeu hudby:

16. 3.   Zdeněk Liška 100 – komponovaný hudební pořad ke skladatelovu výročí

6. 4.     Koncert Nadačního fondu Harmonie

26. 4.   Koncert komorního orchestru Pražské konzervatoře

5. 5.     Koncert Hudební zvěřinec s chlapeckým sborem Pueri Gaudentes

14. 5.   Lidová kultura Lužických Srbů

23. 5.   Koncert komorního orchestru Pražské konzervatoře

13. 8    Devátý ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!

8. 10.   Festival elektronické hudby Hear Me!

15. 11. Koncert komorního orchestru Pražské konzervatoře


Festival elektronické hudby Hear Me!


Zdeněk Liška 100 – komponovaný hudební pořad
v expozici Hudba pod proudem


 Lidová kultura Lužických Srbů


Komorní orchestr Pražské konzervatoře s japonským
dirigentem Chuheiem Iwasakim