Srdečně Vás zveme na další kurz paní Aleny Anežky Gajduškové, tentokrát věnovaný uchovávání potravin pomocí fermentování.

Fermentované potraviny nejsou jen kimči, nebo kyselé zelí. Fermentační procesy ovlivňují chuť i nutriční hodnotu celého našeho jídelníčku od nápojů po zeleninu, ovoce, pečivo a mléčné výrobky.

Během jednodenního workshopu se dozvíte, jaké má fermentace příznivé účinky na náš organismus, jaké procesy a jaké proměny vstupních surovin ve fermentovaných potravinách probíhají. Naučím vás, jak založit chlebový žitný kvas i pšeničný lievito madre. Z chlebového kvasu si k obědu uvaříme skvělé krkonošské kyselo. Budeme ochutnávat i připravovat domácí ovocný ocet, čajovou kombuchu (kulturu si budete moci odnést domů), mléčný nápoj z tibetského hříbku, vodní kefír, zázvorové pivo, rychlý kvašený salát, mléčně kvašené houby a suricu z bylin.

Cena: 700 Kč   KURZ JE JIŽ PLNĚ OBSAZEN!
V ceně je zahrnuto kurzovné, veškerý materiál a vstupné do muzea.
Kapacita kurzu je omezena, je potřeba se předem objednat na emailu: lucie.cmelikova@nm.cz nebo na tel.: 773 793 412


Ing. Alena Anežka Gajdušková se tématikou udržitelného způsobu života a zahradničení, praktickým životem našich předků a jejich znalostmi s úpravou a konzervováním potravin, včetně lidového léčitelství, zabývá přes dvacet pět let.

Je lektorkou, zahradní designérkou.

Aktivně se věnuje také publikační činnosti, je autorkou knih „Domácnosti našich babiček I. a II.“ (2020), „Pečeme chleba z kvásku a děláme domácí těsta“ (2020), spoluautorkou titulů „Vánoce našich babiček“ (2021) a „Velikonoce našich babiček“ (2022). Dále je hlavní autorkou „Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století, díl I. Rodinná zahrada“ (2016) a díl II. „Farmář, pastevec, sběrač"(2018). V současné době se k vydání připravuje díl třetí. V roce 2021 se podílela na českém vydání knihy Bena Falka "Rodinné hospodaření v měnícím se světě".

Od roku 2018 je pravidelným hostem v pořadu České televize "Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli".

Fotoalbum