Program koncertu:

Wolfgang Amadeus Mozart

  • Houslový koncert č. 3 G dur, 3. věta

Johannes Brahms

  • Houslový koncert D dur op. 77, 1. věta


≈ přestávka≈


Niccolò Paganini

  • Capriccio č. 22

Petr Iljič Čajkovskij

  • Árie Lenského z Evžena Oněgina v úpravě Leopolda Auera

Ottokar Nováček

  • Perpetuum mobile

 

Účinkují:

  • Miriam Minková – housle
  • Aneta Majerová – klavír

 

Miriam Minková (*2005) je polsko-slovenská houslistka, která po ukončení ZUŠ Jána Cikkera v Banské Bystrici nastoupila do třídy prof. Jindřicha Pazdery na Pražské konzervatoři. Úspěšně se účastnila různých soutěží, například Mezinárodní soutěže o cenu Václava Krůčka, Schneiderovy Trnavy nebo Prešporského Paganiniho. V roce 2021 byla finalistkou televizní soutěže Virtuosos V4+. Je také stipendistkou Stipendia Arkadyho Fomina, nadace Stadler-Trier a nadace Slovnaftu Talenty nové Evropy.

Svůj sólový debut absolvovala se Státním orchestrem v Žilině v roce 2018. Od té doby spolupracovala s Komorním orchestrem Pražské konzervatoře, Budafockým symfonickým orchestrem Dohnányiho a Symfonickým orchestrem Maďarského rozhlasu a televize, z dirigentů se Simonem Chalkem, Gáborem Hollerungem, Chuheiem Iwasakim a Jánosem Kovácsem.

Účastnila se kurzů s Vadimem Repinem, Danutou Głowackou-Pitet, Dorotou Obijalskou, Janem Drhou, Daliborem Karvayem, Jevgenijem Sinajským, Eliseu Silvou a Vadimem Gluzmanem. Momentálně hraje na nástroj Martina Kubiše, který má vypůjčený jako nejúspěšnější účastník Mistrovských kurzů světových virtuózů v Bratislavě.

Slovenská klavíristka Aneta Majerová (*1979) je absolventkou Konzervatoře v Žilině, Akademie umění v Banské Bystrici a PFUK v Praze. Vedle stáží na HAMU v Praze, Gněsinské akademii v Moskvě a Jeruzalémské hudební akademii se účastnila mnoha mezinárodních interpretačních kurzů pod vedením osobností, jakými jsou Lazar Berman, Eugen Indjic, Robert Roux a další. Vystupuje v České republice i zahraničí a věnuje se především komorní a sólové hře.

Spolupracovala s osobnostmi z oblasti klasické hudby  (Petr Nouzovský, Markéta Cukrová, Roman Patočka, Zemlinského kvarteto), ale i jiných hudebních žánrů – Martou Töpferovou, Ivou Bittovou či Davidem Dorůžkou. Jakožto oddaná interpretka hudby Gideona Kleina je držitelkou podpory Nadace Gideona Kleina. V září 2011 vydala CD Lullaby u vydavatelství Arta Records a v roce 2016 vyšla její první nahrávka u Animal Music: Klavírní kvintety Mieczyslawa Weinberga a Ernesta Blocha, které nahrála spolu se Stamicovým kvartetem. U stejného labelu nahrála také album klavírních Dětských sešitů Mieczysława Weinberga. V posledních letech se věnuje interpretaci skladeb současných izraelských autorů, jako jsou Tzvi Avni, Paul-Ben Haim, Josef Bardanashvilli a Ayal Adler, který pro ni zkomponoval cyklus klavírních skladeb s názvem Fragmenty.


Vstupné: 80 Kč
Vstupenky jsou k zakoupení on-line nebo v případě nenaplněné kapacity na místě před začátkem koncertu.