Součástí programu bude ukázková taneční lekce pro začátečníky, která se uskuteční po prvním bloku živého hraní. Po celý večer budou k dispozici zkušení lektoři z tanečního studia ZIG-ZAG tap&swing. Věnují se tanečním stylům jako Lindy Hop, charleston atd.

K tanci i k poslechu bude hrát Letenský dixieland.

Kapela vznikla na jaře 2013 z party kamarádů, kteří už před tím spolu hrávali. Především na svatbách svých kamarádů. Na jednu akci bylo potřeba vymyslet kapele jméno a historii. Inspirací se stala Letná, na které v té době bydlel kapelník JK (a předtím i pracoval). Později jsme se od pamětníků dozvěděli, že stejnojmenná kapela existovala v již 60. letech minulého století. Měla zkušebnu ve Veletržním paláci.

Letenský dixieland byl původně kvartet v obsazení klarinet, pozoun, banjo a kontrabas a hrál pravý neworleanský jazz. Improvizovaně, bez not. Výrazná změna nastala v roce 2015, kdy si kapelník koupil novou kytaru. Na konci roku si šel s několika kamarády jen tak zahrát do malostranské kavárny Čas. Hraní mělo úspěch a kavárna Čas se postupně stala hlavní scénou Letenského dixielandu. Tehdy se kapelník rozhodl změnit zvuk kapely směrem k chicagskému hot jazzu. Nahradil banjo kytarou a postupně rozšířil kapelu na septet v tradičním obsazení – kornet, klarinet, pozoun, housle, kytara, kontrabas a bicí. Osmou se stala zpěvačka. V tomto obsazení hraje kapela doposud. Hostující muzikanti občas přinesou i jiné nástroje jako bassaxofon, tarogato, ukulele a piano.

Kapela hraje tradiční hot jazz a swing v chicagském stylu, improvizovaně a bez not. Díky tomu je každý koncert jedinečný. Letenský dixieland hraje převážně v Praze na samostatných koncertech, festivalech, swingových tančírnách a dalších akcích (např. Biojarmark na Letné, Františkovy lásky Bio Oko, Muzejní noc v Českém muzeu hudby).

Klára a David ze studia Zig-Zag tap&swing

Klára tančí swing přes 13 let, ještě ji to nepustilo a pochybuje o tom, že se to kdy stane. Za tu doba si vyzkoušela téměř všechny swingové taneční styly a její studenti se dají počítat už na tisíce. Kromě párového tance miluje tančit i sólo Authentic Jazz a Charleston. Fascinuje ji tvůrčí procest při taneční improvizaci a hlavně radost, která se objeví, kdykoliv zazní první tón a objeví se první zhoupnutí.

David začal tančit před šesti lety a od té doby je swing jeho neodmyslitelnou součástí. Sdružuje pro něj hudbu, sociální aspekt, fyzický kontakt a pohyb, což je vše, čeho máme v dnešní uspěchané době málo. Tento nenápadný koníček mu naprosto změnil život k lepšímu a je rád, že ho může předávat dál.


Účinkují:

  • Letenský dixieland  
  • Klára Hutečková, David Thomas – taneční lektoři ze studia ZIG-ZAG tap&swing

Vstupné: 150 Kč
Vstupenky je možné zakoupit on-line nebo na místě před začátkem akce.

Fotoalbum

Swingová tančírna 2023

Swingová tančírna 2023

Swingová tančírna 2023

Swingová tančírna 2023

Swingová tančírna 2023

Swingová tančírna 2023

Klára a David ze studia Zig-Zag

Klára a David ze studia Zig-Zag