Zastavte se za námi a prozkoumejte Sibiř, magickou krajinu a domov šamanů. Přijďte si se svými blízkými užít adventní odpoledne plné pohody, poznávání a tematického tvoření. Náprstkovo muzeum vás zve na již tradiční kulturní akci Vánoce U Halánků.

Pro dospělé máme připravena zajímavá tematická zastavení ve výstavě Doma na Sibiři a děti se mohou těšit na tvořivou dílnu, v níž si vyrobí originální vánoční dárky. Pro všechny zvídavé návštěvníky jsme připravili zábavnou bojovku. Ty nejúspěšnější odměníme drobným dárkem. Atmosféru pohodového odpoledne dokreslí hudební doprovodný program.

Vstupné: v ceně běžné vstupenky do muzea
Kontakt: Julie Machatová, julie.machatova@nm.cz, tel.: 224 487 511, 725 907 302

Program:

  • Komentované prohlídky (14:30–14:45 a 16:30–16:45)

Lektorky provedou děti i dospělé návštěvníky výstavou Doma na Sibiři, která představuje tento rozlehlý a odlehlý region jako životní prostředí mnoha národů, ale i zvířat a rostlin. Zatímco první exkurze nás zavede Na návštěvu za šamany, druhá přiblíží, Jak se žije na Sibiři. Maximální kapacita 30 osob na prohlídku.

  • Výtvarná dílna (první část 14:00–15:30, druhá část 15:30–17:00)

Pro všechny zájemce bude v přednáškovém sále Okénko do světa připravena výtvarná dílna, která se bude skládat ze dvou částí a během níž si vyrobíte osobité upomínkové nebo dárkové předměty. V první části pronikneme do duchovního světa sibiřských šamanů a seznámíme se s jejich uměním. Tvořit budeme předměty, které šamani ke svým magickým rituálům běžně používají, jako jsou obřadní masky nebo ochranné amulety. Ve druhé části dílny si pak můžete zkusit vymyslet a sestavit svoji vlastní kapesní obrázkovou knížku flipbook.

  • Hudební doprovodný program (15:00–15:45)

Atmosféru pohodové adventní soboty dokreslí svým vystoupením umělkyně Aldana Duoraan. Představí především tradiční jakutský styl hry na chomus (brumle), ale muzeum rozezní i její šamanský buben. Těšit se můžete na rytmické, dechberoucí a meditativní kompozice.

  • Společné čtení sibiřských pohádek (17:00–17:30)

V podvečer si v přednáškovém sále společně přečteme několik sibiřských pohádek. Zveme malé i větší návštěvníky. Těšit se můžete na příběhy milé, ale i hrůzostrašné, ve kterých vystupují lovci, čarodějky, lesní duchové, žebráci, víly nebo třeba medvědí král. Chybět nebudou ani typická sibiřská zvířata jako sob, vlk, medvěd, orel nebo liška. Kromě sluchu zbystřete také zrak a čich, protože i pomocí nich budeme sibiřské zimní příběhy vyprávět.


Pravidla pro návštěvu akcí v souvislosti s opatřeními proti šíření epidemie covid-19:

Všichni účastníci starší 18 let musí prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu:

  • aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín) musí uplynout nejméně 14 dní,
  • doložit prodělání laboratorně potrvzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce.

Účastníci ve věku 12 až 18 let musí prokázat splnění jedné z předchozích podmínek nebo doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).