Vlasta Kálalová Di-Lotti byla významná česká lékařka, kterou zájem o tropické choroby zavedl až do Bagdádu v Iráku. Zde si otevřela ordinaci a v roce 1928 založila první československou nemocnici, a to vše v době, kdy lékařky nebyly běžně k vidění ani v evropských ordinacích. Její věhlas rostl doma i v zahraničí, její osud byl nesmírně zajímavý, a přesto zemřela téměř zapomenuta a její jméno zná dnes málokdo. 

Malá výstava ve dvou vitrínách představí předměty i dosud nezveřejněné a zatím neurčené fotografie z její pozůstalosti. Výstava je z cyklu Svět ve vitríně, který formou krátkodobých výstav představuje zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlého a unikátního fondu Náprstkova muzea.

Vlasta Kálalová Di-Lotti a Národní muzeum

Vlasta Kálalová Di-Lotti pocházela z jihočeských Bernartic, narodila se v roce 1896 v rodině učitele a nadšeného propagátora chovu králíků Václava Kálala. Od dob středoškolských studií se připravovala na studium medicíny a zároveň pilně studovala jazyky evropské i orientální. Během studia medicíny na pražské lékařské fakultě navštívila přednášku profesora Jaroslava Hlavy, která byla zaměřená na tropické choroby a složitost jejich léčení v českých podmínkách. Tato událost rozhodla o jejích dalších osudech. Díky podpoře prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se ve dvacátých letech 20. století vydala nejprve do Turecka, kde pracovala na gynekologické klinice v Istanbulu a následně se vypravila do Bagdádu, kde v roce 1925 založila malou nemocnici. Vedle náročného provozu ordinace a nemocnice, který zabral sedm dní v týdnu, věnovala zbylý čas na spolupráci při výzkumu tropických chorob. Vzorky odesílané do Prahy však nebyly využity.

Výzva docenta Jana Obenbergera, entomologa z Národního muzea, který v článku v Národních listech žádal krajany o spolupráci při sběru brouků, našla v Bagdádu hned dvojí odezvu. V roce 1927 se Vlasta provdala za Jiřího Silvia Di-Lotti a společně s ním vyrážela do okolí Bagdádu na lov. Další sběry pocházely z Kurdistánu, kam se vydala s manželem a synem Radborem po narození dcery Drahomily Lydie v roce 1931, aby unikli žáru Bagdádského léta. Národní muzeum tak získalo pro zoologické oddělení nejen vzácnou sbírku krasců, ale též ptačí kůže či z expozice známou parmu štikovitou (Luciobarbus esocinus). V Náprstkově muzeu jsou uloženy předměty z darů i z pozůstalosti Vlasti Kálalové Di-Lotti, jedná se o kolekce oděvů, obuvi, ozdob a šperků dovezených z Iráku.

Válečná léta strávila v rodných Bernarticích, kde si otevřela soukromou praxi. Při ústupu německých vojsk dne 8. května 1945 přišla o manžela i obě děti. Po válce se starala o válečné sirotky, přednášela v Evropě i v USA, překládala, veřejně vystupovala proti nespravedlnostem režimu, svým dopisem prezidentu Klementu Gottwaldovi se postavila na obranu Milady Horákové.

Dne 15. února 1971 zemřela téměř zapomenuta v Písecké nemocnici.

Otevírací doba

Pondělí zavřeno
Úterý 10:00  -  18:00
Středa 09:00  -  18:00
Čtvrtek 10:00  -  18:00
Pátek 10:00  -  18:00
Sobota 10:00  -  18:00
Neděle 10:00  -  18:00

Změny otevírací doby

5. 7. 2021 10:00  -  18:00

Vážení návštěvníci,
5. 7. 2021 bude od 10.00 do 12.00 hod. z technických důvodů uzavřena stálá expozice Kultury Austrálie a Oceánie.

Vstupné

Vstupné lze zakoupit na pokladně nebo on-line.

Celý objekt

Základní 100 Kč
Snížené Platí pro:
- seniory 65+
- mladistvé 15–18 let
- držitele průkazů ISIC, ITIC
- studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
70 Kč
Školní Školní výpravy bez lektora (15–26 let)
- organizované školní skupiny s pedagogickým doprovodem
- až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma
40 Kč/osoba

Zdarma: děti do 15 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, zaměstnanec PO MKČR (+ 3 os.)

Doplňující informace ke vstupenkám


Sleva 10%: organizované skupiny nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou, držitelé karet Sphere a carte

Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Platnost online vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.

Fotoalbum