Seznamte se s příběhy módy a stylu dvanácti manželek československých a českých prezidentů. Těšit se můžete na komentovanou prohlídku výstavy s autorkou nebo na zážitkový interaktivní program vhodný pro děti. Nadchnou-li vás vystavené oděvy a doplňky, jistě oceníte navazující přednášky o kloboucích, elegantní první dámě Haně Benešové, nebo vyšívací workshop.

Program:

11:00–12:30 | Komentovaná prohlídka výstavy s autorkou a kurátorkou sbírky novodobé módy Mírou Burianovou*
Jaký byl styl našich 12 prvních dam a jak přistupovaly ke své roli?

12:30–13:00 | Kloboukkoruna nejen první dámy
Dozvíš se zajímavosti z historie i o druzích klobouků, jaké klobouky nosily naše první dámy, a vyzkoušíš si, který typ klobouku by slušel právě Tobě.

13:00–15:00 | Vyšívací workshop*
Vyšij si monogram nebo oblíbený motiv na batistový kapesníček, inspirovat se můžeš kapesníčky Hany Benešové nebo popustit uzdu své fantazie. Workshop pod vedením restaurátorky textilu Dominiky Nagyové.

Pozn.: workshop se koná v edukační místnosti v Nové budově Národního muzea, veškerý materiál je zajištěn

15:00–16:30 | První p(s)aní – zážitkový program k výstavě vhodný pro děti*
Jaké by to bylo, probudit se jako první dáma/první pán? Co by se o mně psalo a co by na to všechno asi říkalo mé „pravé“ já? Během interaktivního edukačního programu si utvoříte vlastní představu o roli první dámy. S sebou symbolicky poneseme psaníčko, které v sobě může skrývat mnohá překvapení a jedinečný svět.

15:00–16:00 | Přednáška: Hana Benešová – první dáma elegance
Hana Benešová je dodnes považována za vzorovou první dámu, inspirovala své nástupkyně na Hradě i obyčejné ženy. Přednáška Míra Burianová, autorka stejnojmenné knihy o Haně Benešové.

*Na komentovanou prohlídku, program První p(s)aní a vyšívací workshop se doporučujeme z důvodu omezené kapacity předem registrovat na adrese barbora.hodulakova@nm.cz, informace na tel. 224 497 379.


Vstupné: cena běžné vstupenky do muzea, vstupenku je možné zakoupit on-line nebo na pokladně