Otevírací doba

Pondělí 10:00  -  18:00
Úterý 10:00  -  18:00
Středa 10:00  -  18:00
Čtvrtek 10:00  -  18:00
Pátek 10:00  -  18:00
Sobota 10:00  -  18:00
Neděle 10:00  -  18:00

Vstupné

Vstupné lze zakoupit na pokladnách Historické i Nové budovy Národního muzea nebo online.

HISTORICKÁ A NOVÁ BUDOVA + DO 9 MUZEÍ V 5 DNECH*

Plné 200 Kč
Snížené Snížené vstupné – platí pro:
- seniory 65+
- držitele průkazů ISIC, ITIC
- děti 6–15 let
- studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
130 Kč
Rodinné Rodinné vstupné
- vstupenka platí pro max. 5 osob

např.: dvě dospělé osoby + 1–3 děti (6–18 let)
nebo: jeden dospělý + max 4 děti (6–18 let)
350 Kč

* Vstupenka Do 9 muzeí v 5 dnech umožňuje kromě návštěvy Historické a Nové budovy také vstup do dalších pražských objektů Národního muzea, více zde: Do 9 muzeí v 5 dnech. Tato vstupenka neumožňuje návštěvu kupole.

Vstupenku do kupole lze přikoupit pouze na pokladnách Historické a Nové budovy v den návštěvy k vstupence do muzea. Vstupenku do kupole nelze zakoupit samostatně.

10% sleva ze základního vstupného pro organizovanou skupinu nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou.

Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, ICOM, NPÚ, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card.

Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Platnost on-line vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.

Dárkovou vstupenku na rok 2020 do Historické a Nové budovy Národního muzea lze zakoupit na eshopu Národního muzea nebo na pokladnách obou budov.


Výstavy a expozice v objektu

OSA 100

Nová budova Národního muzea
Výstava k 100. výročí Ochranného svazu autorského

Sametová revoluce: Poprvé svobodně

Nová budova Národního muzea
V Nové budově Národního muzea prezentuje výstava k výročí sametové revoluce plakátovou sbírku Národního muzea z let 1989–1990.

Sametová revoluce: Zpátky do lavic

Nová budova Národního muzea
Výstava v Nové budově Národního muzea představuje vybrané poslance zvolené ve svobodných volbách a vrací je zpět do lavic Federálního shromáždění.

Sametová revoluce

Historická budova Národního muzea Nová budova Národního muzea
Navštivte od 18. listopadu Historickou a Novou budovu Národního muzea, kde na vás čeká komplexní výstavní projekt s názvem Sametová revoluce. Otevřena bude také vůbec poprvé spojovací chodba mezi oběma budovami!

Momenty dějin

Nová budova Národního muzea Historická budova Národního muzea
Unikátní expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Nejbližší akce v objektu

Návštěva školní výpravy bez lektorovaného programu

V běžné otevírací době bez nutnosti rezervace.

Návštěva jiných skupin

Pro hromadný nákup vstupenek a nákup na fakturu kontaktujte Obchodní oddělení, tel.: 224 497 125 (v pracovní dny).

Programy k expozicím a výstavám

Lektorované vzdělávací programy v době školního vyučování nabízíme pouze po předchozí rezervaci. Aktuální nabídku programů a rezervace najdete zde.

Lektorované programy mimo dobu školního vyučování (víkendy, svátky, prázdniny) lze objednat nejpozději 7 dní předem na vzdelavani@nm.cz nebo tel.: +420 224 497 443 (pouze v pracovní dny).

Prohlídky s průvodcem pro jednotlivce

Pouze v rámci doprovodných akcí. Přehled nadcházejících akcí naleznete zde. 

Prohlídky s průvodcem pro skupiny

Skupinám zájemců v počtu 10–30 osob nabízíme prohlídky budovy zaměřené na její historii, architekturu a umělecká řemesla. Komentář nezahrnuje expozice a výstavy. Prohlídka Historické budovy nezahrnuje návštěvu kupole.

Prohlídky lze objednat nejpozději 7 dní předem na vzdelavani@nm.cz nebo tel.: +420 224 497 443 (pouze v pracovní dny).

Cena za službu:

V českém jazyce: cena běžné vstupenky + 30 Kč/osobu
V anglickém jazyce: cena běžné vstupenky + 50 Kč/osobu

Délka: 60 min

Plánek bezbariérového přístupu do Nové a Historické budovy Národního muzea

Orientační plán Nové a Historické budovy Národního muzea

Historie budovy

Nová budova Národního muzea má nesmírně zajímavou historii. Tento objekt byl nejprve pražskou burzou, poté parlamentem, pak rozhlasovým studiem a nyní je muzeem.

Nejstarší částí dnešní muzejní budovy je téměř dochovaný objekt bývalé Pražské burzy peněžní a zbožní. Byl dokončen a slavnostně zprovozněn 24. února roku 1938. Vyprojektoval ho ve stylu klasicistní moderny český architekt Jaroslav Rössler, žák Jana Kotěry. Pražská burza tu ale dlouho nefungovala, nástup okupační moci ukončil její činnost. Na začátku druhé světové války bylo v budově vojenské skladiště a na konci války lazaret.

Po roce 1945 se hledalo nové sídlo pro parlament. Volba padla na budovu bývalé Pražské burzy. Parlament zde sídlil od roku 1946. Na konci 60. let bylo rozhodnuto, že budova bude rozšířena a dále bude provizorně sloužit pro účely parlamentu. V roce 1964 byl zpracován první návrh přestavby, který vzešel z architektonické soutěže.

Vítězný tým architektů v čele s Karlem Pragerem přišel s ojedinělým řešením přístavby. Nechali zachovanou budovu Pražské burzy, vedle ní zbourali dva činžovní domy směrem k Václavskému náměstí a na jejich místě vytvořili přístavbu. Zároveň vztyčili unikátní nadstavbu, která je řešena v ocelovém svařovaném nosníku, je dvoupodlažní a nesena pouze na čtyřech sloupech. Přestavba byla dokončena v roce 1973.

Od roku 1973 až do roku 1992 v rekonstruované budově sídlilo Federální shromáždění. Během této doby byla budova svědkem mnoha historických událostí. Byl zde novelizován tzv. pendrekový zákon, vypuštěn ústavní zákon o vedoucí úloze Komunistické strany Československa, vystoupili tu významní světoví politici jako Michail Gorbačov, Francois Mitterrand, Margaret Thatcherová, George Bush starší, Helmut Kohl, britská královna Alžběta II.

V letech 1995 až 2009 vysílalo z budovy Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Umístění Rádia Svobodná Evropa inicioval tehdejší český prezident Václav Havel.

Poslední dějiny se začaly psát usnesením vlády České republiky ze dne 22. listopadu 2006. Vláda objekt přidělila Národnímu muzeu pro jeho trvalé rozšíření. Předáním symbolického klíče 1. června 2009 se naplnil dlouholetý sen o rozšíření budovy Národního muzea na Václavském náměstí, který se datuje až do roku 1912. Nová budova rozšířila výstavní kapacitu muzea o více než 3000 výstavních metrů, poskytla nové prostory pracovníkům muzea, návštěvníkům nové zázemí, muzejní obchod a konferenční a multimediální sály. Během rekonstrukce Historické budovy muzea byly oba objekty propojeny v jeden celek podzemním tunelem.

Bezbariérový přístup

Objekt je bezbariérově přístupný.

Vstup s kočárkem

Do objektu je možný vstup s kočárkem. Je možno také zapůjčit jeden z šesti muzejních golfových kočárků.

Přebalovací pult

V budově jsou k dispozici přebalovací pulty (i na pánských toaletách).

Dětský koutek

V objektu se nachází nehlídaný dětský koutek vybavený hračkami.

Šatna

Nachází se v přízemí budovy, pro návštěvníky zdarma.

Kavárna

Bistro Národní muzeum: denně 9:30–19:00

Obchod

Nachází se u pokladen v přízemí budovy, lze zde zakoupit pohlednice, suvenýry, odborné publikace a další.

MHD

Tram. č. 11, 13 – st. Muzeum, Metro A, C – st. Muzeum

Parkování

Národní muzeum nemá k dispozici žádná parkovací místa pro návštěvníky. Lze využít placených garáží Slovan vedle sousedící budovy Státní opery. Z boku budovy přes silnici (Wilsonova) je placené venkovní parkoviště. V ulici Španělská (cca 300m od Nové budovy Národního muzea) na Vinohradech se nacházejí placené Garáže MR.PARKIT (pouze na online rezervaci). Z boku budovy – pruh lemující budovu hned vedle magistrály (Wilsonova ulice) – modrá zóna.

Fotoalbum