Otevírací doba

Pondělí 10:00  -  18:00
Úterý 10:00  -  18:00
Středa 10:00  -  18:00
Čtvrtek 10:00  -  18:00
Pátek 10:00  -  18:00
Sobota 10:00  -  18:00
Neděle 10:00  -  18:00

Změny otevírací doby

17. 11. 2019 zavřeno
24. 12. 2019 zavřeno
1. 1. 2020 zavřeno

Vstupné

Vstupné lze zakoupit na pokladně nebo online.

NOVÁ BUDOVA (VÝSTAVY DOBA GENOVÁ a KELTOVÉ)

Zdarma

PĚTIDENNÍ VSTUPENKA*

* Pětidenní vstupenka umožňuje vstup do devíti pražských objektů Národního muzea, více zde: Do 9 muzeí v 5 dnech.

10% sleva ze základního vstupného pro organizovanou skupinu nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou.

Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, ICOM, NPÚ, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card.

Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Platnost on-line vstupenky je 30 dní ode dne nákupu.

Výstavy a expozice v objektu

Doba genová

Nová budova Národního muzea
Jedinečná výstava vám představí všechno, co jste chtěli vědět o DNA, genech, dědičnosti a jak se tyto informace využívají ve výzkumu Národního muzea.

Keltové

Nová budova Národního muzea
Na výstavě Keltové se seznámíte nejen s duchovním i každodenním životem keltských kmenů, ale také s bohatým a proměnlivým světem doby železné ve střední Evropě. 

Sametová revoluce

Historická budova Národního muzea Nová budova Národního muzea
Navštivte od 18. listopadu Historickou a Novou budovu Národního muzea, kde na vás čeká komplexní výstavní projekt s názvem Sametová revoluce. Otevřena bude také vůbec poprvé spojovací chodba mezi oběma budovami!

Nejbližší akce v objektu

Informace pro skupiny a školní výpravy

 • Návštěvu skupin 15–30 osob (včetně škol) je nutno rezervovat pomocí online rezervace
  Objednávání je možné nejpozději do předchozího prac. dne před plánovanou návštěvou.
  (Objednávky komentovaných prohlídek pro veřejnost a lektorovaných programů pro školy viz níže)
 • Návštěva skupin nad 30 osob (neplatí pro školy) je možná pouze po předchozí rezervaci na rezervace@nm.cz, + 420 224 497 159 – obchodní oddělení (v pracovní dny).
 • Pro rezervaci školních skupin nad 30 osob kontaktujte vzdelavani@nm.cz, +420 224 497 443 – oddělení vzdělávání (pouze v pracovní dny).
 • O víkendech a svátcích je možná komunikace pouze s pokladnou (osobně či na tel.: 224 497 430). Objednání je možné pouze na každou celou hodinu.

Lektorované vzdělávací programy pro školy k aktuálním výstavám v objektu

Lektorované vzdělávací programy pro školní a jiné kolektivy v počtu do 30 osob jsou poskytované v českém jazyce a anglickém jazyce a to pouze po předchozím objednání (nejpozději 7 dní předem!) pomocí online rezervace.
Vstupenky si prosíme vyzvedněte nejpozději 15 minut před začátkem programu, nejdříve v 10.00 hod.
 
Případné dotazy směřujte na vzdelavani@nm.cz, +420 224 497 443 (pouze v pracovní dny). 
Přehled konkrétních programů naleznete na Pro školy
 
Cena za službu (platí pro jeden program na jednu výstavu):

V českém jazyce:

 • Žáci MŠ 50 Kč/osoba
 • Žáci ZŠ a SŠ 70 Kč/osoba
 • Pedagogický doprovod zdarma – max. pro 3 osoby
V anglickém jazyce:
 • Žáci MŠ 80 Kč/osoba
 • Žáci ZŠ a SŠ 100 Kč/osoba
 • Pedagogický doprovod zdarma – max. pro 3 osoby

Informace o komentovaných prohlídkách pro veřejnost

Komentované prohlídky pro veřejnost se konají v rámci doprovodných akcí (viz výše). Komentované prohlídky po architektuře budovy jsou poskytované pouze po předchozím objednání (nejpozději 7 dní předem!) na telefonním čísle +420 224 497 443 nebo e-mailu vzdelavani@nm.cz

Cena za službu:
V českém jazyce: cena běžné vstupenky + 30 Kč (max. 30 osob)
V anglickém jazyce: cena běžné vstupenky + 50 Kč (max. 30 osob)

Historie budovy

Nová budova Národního muzea má nesmírně zajímavou historii. Tento objekt byl nejprve pražskou burzou, poté parlamentem, pak rozhlasovým studiem a nyní je muzeem.

Nejstarší částí dnešní muzejní budovy je téměř dochovaný objekt bývalé Pražské burzy peněžní a zbožní. Byl dokončen a slavnostně zprovozněn 24. února roku 1938. Vyprojektoval ho ve stylu klasicistní moderny český architekt Jaroslav Rössler, žák Jana Kotěry. Pražská burza tu ale dlouho nefungovala, nástup okupační moci ukončil její činnost. Na začátku druhé světové války bylo v budově vojenské skladiště a na konci války lazaret.

Po roce 1945 se hledalo nové sídlo pro parlament. Volba padla na budovu bývalé Pražské burzy. Parlament zde sídlil od roku 1946. Na konci 60. let bylo rozhodnuto, že budova bude rozšířena a dále bude provizorně sloužit pro účely parlamentu. V roce 1964 byl zpracován první návrh přestavby, který vzešel z architektonické soutěže.

Vítězný tým architektů v čele s Karlem Pragerem přišel s ojedinělým řešením přístavby. Nechali zachovanou budovu Pražské burzy, vedle ní zbourali dva činžovní domy směrem k Václavskému náměstí a na jejich místě vytvořili přístavbu. Zároveň vztyčili unikátní nadstavbu, která je řešena v ocelovém svařovaném nosníku, je dvoupodlažní a nesena pouze na čtyřech sloupech. Přestavba byla dokončena v roce 1973.

Od roku 1973 až do roku 1992 v rekonstruované budově sídlilo Federální shromáždění. Během této doby byla budova svědkem mnoha historických událostí. Byl zde novelizován tzv. pendrekový zákon, vypuštěn ústavní zákon o vedoucí úloze Komunistické strany Československa, vystoupili tu významní světoví politici jako Michail Gorbačov, Francois Mitterrand, Margaret Thatcherová, George Bush starší, Helmut Kohl, britská královna Alžběta II.

V letech 1995 až 2009 vysílalo z budovy Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Umístění Rádia Svobodná Evropa inicioval tehdejší český prezident Václav Havel.

Poslední dějiny se začaly psát usnesením vlády České republiky ze dne 22. listopadu 2006. Vláda objekt přidělila Národnímu muzeu pro jeho trvalé rozšíření. Předáním symbolického klíče 1. června 2009 se naplnil dlouholetý sen o rozšíření budovy Národního muzea na Václavském náměstí, který se datuje až do roku 1912. Nová budova rozšířila výstavní kapacitu muzea o více než 3000 výstavních metrů, poskytla nové prostory pracovníkům muzea, návštěvníkům nové zázemí, muzejní obchod a konferenční a multimediální sály. Během rekonstrukce Historické budovy muzea byly oba objekty propojeny v jeden celek podzemním tunelem.

Bezbariérový přístup

Objekt je bezbariérově přístupný.

Vstup s kočárkem

Do objektu je možný vstup s kočárkem. Je možno také zapůjčit jeden z šesti muzejních golfových kočárků.

Přebalovací pult

V budově jsou k dispozici přebalovací pulty (i na pánských toaletách).

Dětský koutek

V objektu se nachází nehlídaný dětský koutek vybavený hračkami.

Šatna

Nachází se v přízemí budovy, pro návštěvníky zdarma.

Kavárna

Bistro Národní muzeum: denně 9:30–19:00

Obchod

Nachází se u pokladen v přízemí budovy, lze zde zakoupit pohlednice, suvenýry, odborné publikace a další.

MHD

Tram. č. 11, 13 – st. Muzeum, Metro A, C – st. Muzeum

Parkování

Národní muzeum nemá k dispozici žádná parkovací místa pro návštěvníky. Lze využít placených garáží Slovan vedle sousedící budovy Státní opery. Z boku budovy přes silnici (Wilsonova) je placené venkovní parkoviště. V ulici Španělská (cca 300m od Nové budovy Národního muzea) na Vinohradech se nacházejí placené Garáže MR.PARKIT (pouze na online rezervaci). Z boku budovy – pruh lemující budovu hned vedle magistrály (Wilsonova ulice) – modrá zóna.

Fotoalbum