Pokud nemáte zájem o rezervaci lektorovaného programu či komentované prohlídky, případně nejsou vámi preferované termíny programů pro školy již k dispozici, můžete Muzejní komplex, tedy Historickou a Novou budovu Národního muzea, navštívit též po vlastní ose kdykoli v rámci otevírací doby. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se vaší návštěvy naleznete níže. 

UPOZORŇUJEME, ŽE ŽÁCI DO 15 LET SE MUSEJÍ V PROSTORÁCH MUZEA POHYBOVAT PO CELOU DOBU V DOPROVODU UČITELŮ.


ŠKOLNÍ NÁVŠTĚVA BEZ REZERVOVANÉHO PROGRAMU:

Je nutné rezervovat školní návštěvu Muzejního komplexu Národního muzea, když nemám zájem o lektorovaný program či komentovanou prohlídku?

Pokud se rozhodnete se svojí školní skupinou navštívit Muzejní komplex během standardní otevírací doby bez vybraného programu a průvodce, není nutné Vaši návštěvu jakkoli rezervovat či předem hlásit. Je pouze potřeba u pokladny na vyžádání doložit příslušnost ke škole (např. jmenným seznamem žáků s razítkem školy, kartou ISIC/ITIC či jinými studentskými potvrzeními).

Kolik návštěva muzea bez programu stojí?

Žáci do 15 let mají vstupné zdarma, cena vstupného pro žáky nad 15 let činí 40 Kč. Tři osoby pedagogického doprovodu mají též vstupné zdarma. I nulové vstupenky je však nutno vyzvednout na pokladně. Pro návštěvu Dětského muzea platí specifické podmínky, viz Dětské muzeum.

Poskytujete školám pracovní listy?

K některým výstavám či expozicím jsou k dispozici samoobslužné pracovní listy pro školy spolu s metodikou pro pedagogy. Naleznete je v pravé části této stránky v sekci Materiály ke stažení. Prosíme, přineste si s sebou podložky pro vyplňování pracovních listů, není možné jako podklad k tomuto účelu využívat zdi v muzejních prostorách, dochází pak k jejich poškození.

V Muzejním komplexu také funguje mobilní aplikace Národní muzeum v kapse. Jsou v ní připraveny trasy vedoucí skrze expozice Zázraky evoluce (včetně rozšířené reality v hlavní roli s plejtvákem myšokem), Okna do pravěku, Dějiny a Dějiny 20. století. Stejně tak v ní najdete několik komentovaných zastavení vztahujících se k historii a výzdobě Historické budovy Národního muzea a k výstavě Nikdy se nevzdáme. Aplikace je dostupná v češtině, angličtině a ukrajinštině, a to zcela zdarma. 

Kudy vejít do Muzejního komplexu?

Muzejní komplex sestává z Historické a Nové budovy Národního muzea. Během otevírací doby školním skupinám doporučujeme využít hlavního vchodu do Nové budovy Národního muzea, který není tolik vytížen. Z ní můžete následně pohodlně přejít do protější budovy podzemní spojovací chodbou.

Disponuje Muzejní komplex bezbariérovým vstupem?

Ano, bezbariérový vstup vede přes návštěvnický vchod Nové budovy. Přes kavárnu a podzemní chodbu se následně dostanete i do budovy Historické. Více informací naleznete na našich webových stránkách v sekci Národní muzeum bez bariér.

Jsou v objektu k dispozici speciální šatny pro školy?

Ano, v Historické budově jsou pro školy vyhrazeny dvě místnosti v suterénu s celkem šesti šatními skříněmi. Klíče od nich Vám zapůjčí obsluha.

V Nové budově se šatní skříně nacházejí přímo v prostoru standardní návštěvnické šatny a klíče distribuuje obsluha pokladny.

Využívání šaten v Historické i Nové budově Národního muzea je zdarma, avšak všichni žáci vaší skupiny by měli být vybaveni pětikorunami, které jim poslouží k obsluze šatních skříněk v případě vyčerpání kapacity standardních šaten.

Je v muzeu možnost využití místa k odpočinku, svačení apod.?

Ano, v Nové budově Národního muzea pro tyto účely slouží herní zóna u Dětského muzea v 2. patře, v Historické budově Národního muzea pak dvorana, kde se školní skupiny setkávají s lektory programů.

Děkujeme a těšíme se na vaši návštěvu. 

Kontakt: vzdelavani@nm.cz, tel.: +420 224 497 443


Cílová skupina
Mateřská škola, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, Střední škola

Cena
MŠ a ZŠ zdarma, SŠ 40 Kč/žák, 3 osoby pedagogického doprovodu zdarma