Důležité provozní informace:

  • Do Dětského muzea vstupujte Novou budovou.
  • Není možný vstup s kočárkem, odložte ho, prosím, v šatně v přízemí budovy.
  • Batohy a jiná větší zavazadla si, prosím, odkládejte v šatně v přízemí budovy. 
  • Do Dětského muzea je nutné si zakoupit jeden z 90minutových časových slotů (10:15–11:45, 12:15–13:45, 14:15–15:45, 16:15–17:45). Po jeho skončení v čase uvedeném na vstupence je nutné prostory opustit.  Ke vstupu se dostavte nejdříve 15 min před začátkem (Nová budova, 2. patro).

Expozice v 2. patře Nové budovy Národního muzea je určena dětem od 4 let v doprovodu dospělé osoby. Dětské muzeum klade důraz na kreativní, imaginativní rozměr poznávání světa kolem nás, radost a fascinaci z objevování nového, resp. nových souvislostí v již známém. Na místo tradičního oddělování přírodovědné a historické perspektivy přináší expozice deset tematických celků, ve kterých se prolínají pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory:  vývoj – od larvy k motýlovi, od přesličky k černému uhlí; obydlí – jak bydlí zvířata i lidé; obrana – od krunýřů k brnění; smysly – vnímání u lidí a jiných živočichů; záznam – příběhy skryté v geologii i v technologii ; křehkost – půvab jemných křídel hmyzu i vzácné keramiky; chyba – odchylky od norem a pravidel jako zdroj jedinečnosti; pohyb – let ptáků, migrace stád, ale i tok dat; blyštivost – pomíjivý i trvalý lesk přírodnin a lidských výrobků; hra –  univerzální princip napříč dějinami i živočišnou říší.

Rozmanitost témat prostupuje celou expozicí, která je rozdělena do tří sálů, z nichž každý přináší jiný druh návštěvnické zkušenosti.

V prvním sále je dominantní hra. Hlavním prvkem je unikátní interaktivní stěna obsahující soubor her ovládaných házením míčků. Každá hra reprezentuje jedno z témat expozice. Vedle interaktivní stěny se v prvním sále nacházejí i další herní prvky na motivy expozice.

Ve druhém sále je na prvním místě poznávání. V na první pohled tradičním expozičním sále o třech podlažích na vás nečekají pouze klasické vitríny a exponáty, ale také množství interaktivních a herních prvků. Prostoru dominuje zeměkoule – mohutná kulová stavba představující fantazijní planetu, která ukrývá promítací sál s projekcí připravenou ve spolupráci s ČT:D a také s herním kioskem obsahujícím hry z dílny webu Déčko.cz.

Ve třetím sále se nachází prostor věnovaný tvořivosti. V něm najdete pracovní listy k samoobslužným kreativním aktivitám navazujícím na témata expozice. Na místě jsou k dispozici pracovní stoly a veškeré pomůcky. Ve třetím sále je rovněž umístěna knihovnička Dětského muzea s knihami tematicky provázanými s expozicí.

Cestou z druhého do třetího sálu je možné se zastavit v temné komoře – potemnělém prostoru za oponou, který je věnován technice klasické fotografie. V něm se můžete seznámit s vybavením fotografické laboratoře a vyzkoušet si aktivity spojené s projekcí světla.

Otevírací doba

Pondělí 10:00  -  18:00
Úterý 10:00  -  18:00
Středa 10:00  -  18:00
Čtvrtek 10:00  -  18:00
Pátek 10:00  -  18:00
Sobota 10:00  -  18:00
Neděle 10:00  -  18:00

Vstupné

Časovou vstupenku do Dětského muzea doporučejeme zakoupit on-line (z důvodu rezervace časového slotu).

1. DĚTSKÉ MUZEUM / POUZE S ČASOVOU VSTUPENKOU

Základní vstupné – Určeno pro děti od 4 let
– Děti mladší 15 let pouze v doprovodu dospělé osoby
– Dospělý doprovod si musí také zakoupit vstupenku
120 Kč
MŠ, ZŠ (skupina 5–30 žáků) Školní výpravy bez lektora
– organizované školní skupiny s pedagogickým doprovodem
– až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma (u vstupu do Dětského muzea je nutné doložit příslušnost ke škole, např. jmenným seznamem žáků a pedagog
100 Kč/OSOBA
MŠ, ZŠ pedagogický doprovod (max. 3, pouze ke skupině)
– platí výhradně pro pedagogický doprovod školní skupiny (max. 3 osoby)
– u vstupu do Dětského muzea je nutné doložit příslušnost ke škole (např. jmenným seznamem žáků a pedagogů s razítkem školy)
ZDARMA

-

Vstup se nachází v Nové budově. Dětské muzeum je určeno pro děti od 4 let (do 15 let pouze v doprovodu dospělé osoby). Není možný vstup s kočárkem, odložte si ho, prosím, v šatně.

Do Dětského muzea je nutné si zakoupit jeden z 90minutových časových slotů (10:15–11:45, 12:15–13:45, 14:15–15:45, 16:15–17:45). Po jeho skončení v čase uvedeném na vstupence je nutné prostory opustit. Ke vstupu se dostavte nejdříve 15 min před začátkem (Nová budova, 2. patro).
Do Dětského muzea můžete vstoupit kdykoliv během vašeho časového slotu.

Zdarma (vstupenky dostupné pouze na pokladně): dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, zaměstnanec PO MKČR (výhradně pro držitele karty)

2. MUZEJNÍ KOMPLEX

Základní 280 Kč
Snížené Platí pro:
– seniory 65+
– mladistvé 15–18 let
– držitele průkazů ISIC, ITIC
– studenty SŠ a VŠ (do 26 let)
180 Kč
Děti do 15 let Pouze v doprovodu dospělé osoby ZDARMA
MŠ a ZŠ Školní výpravy bez lektora
– organizované školní skupiny s pedagogickým doprovodem
– až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma
– nelze rezervovat čas návštěvy, vstupenky pouze na pokladnách
ZDARMA
SŠ a VŠ (do věku 26 let) Školní výpravy bez lektora
– organizované školní skupiny s pedagogickým doprovodem
– až tři členové pedagogického doprovodu mají vstup zdarma
– nelze rezervovat čas návštěvy, vstupenky pouze na pokladnách
40 Kč/osoba

E-vstupenka vás opravňuje k jednorázovému vstupu po dobu 30 dnů ode dne nákupu. S e-vstupenkou přistupte rovnou k turniketu a načtěte QR kód. Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Zdarma (vstupenky dostupné pouze na pokladně): dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card, CoolPass, zaměstnanec PO MKČR (výhradně pro držitele karty)

Návštěvní řád Muzejního komplexu Národního muzea

3. Muzejní komplex + Dětské muzeum

Základní 370 Kč
Snížené Platí pro:
– seniory 65+
– mladistvé 15–18 let
– držitele průkazů ISIC, ITIC
– studenty SŠ a VŠ (do 26 let)
270 Kč
Děti do 15 let Pouze v doprovodu dospělé osoby 120 Kč

Dětské muzeum je určeno pro děti od 4 let, pouze v doprovodu dospělé osoby. Do Dětského muzea je nutné si zakoupit jeden z 90minutových časových slotů (10:15–11:45, 12:15–13:45, 14:15–15:45, 16:15–17:45). Po jeho skončení v čase uvedeném na vstupence je nutné prostory opustit. Ke vstupu se dostavte nejdříve 15 min před začátkem (Nová budova, 2. patro).
E-vstupenka do Muzejního komplexu vás opravňuje k jednorázovému vstupu po dobu 30 dnů ode dne nákupu.
 S e-vstupenkou přistupte rovnou k turniketu a načtěte QR kód. Vstupenky je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Zdarma (vstupenky dostupné pouze na pokladně): dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, držitelé karet: ICOM, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, zaměstnanec PO MKČR (výhradně pro držitele karty)

Návštěvní řád Muzejního komplexu Národního muzea

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE KE VSTUPENKÁM


Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenky zakoupené on-line si prosím přineste vytištěné nebo uložené ve svém mobilním telefonu.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Zakoupené vstupenky nepřijímáme zpět ani nevyměňujeme.

Fotoalbum