Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Minulost je tak často nacházena v množství roztroušených útržků, které vypovídají o nejrůznějších aspektech života dávných lidí. Některé z těchto fragmentů přiblíží tento přednáškový cyklus.

Autor přednášky se mnoho let zabývá otázkou, jak se jako archeolog přiblížit dobám, kdy se lidé poprvé vypravili na mořskou hladinu dělící východní Středomoří od Evropy a jak se dozvědět více o počátcích mořeplavby v tomto prostředí. Uspořádal proto již čtyři experimentální plavby na monoxylech –z jednoho kmene dlabaných člunech. Se svými východočeskými námořníky absolvoval stovky kilometrů, bojoval s větrem, vlnami, palčivým sluncem i (ne)stabilitou lodi. Archeologické prameny, fotografie, videa a poutavé vyprávění otce projektu nás vtáhnou do dob neolitu mezi dávné odvážlivce a pokušitele Poseidóna.

Přednáší: Radomír Tichý (UHK)

Cyklus přednášek pořádá Společnost Národního muzea – Sekce přátel starověkých civilizací a Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea


Místo konání: Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea
Vstupné: členové Společnosti Národního muzea po předložení platného průkazu zdarma, ostatní zájemci 50 Kč
Rezervace na přednášku není potřeba.