S ohledem na právě probíhající výstavu Keltové v Národním muzeu se cyklus přednášek věnovaných antickému starověku tentokrát zaměří na vzájemný vztah Keltů a antického světa. Zatímco výstava se zakládá na nálezech z území České republiky, přednášky přiblíží často intenzivní a také komplikovaný kontakt Keltů, Řeků i Římanů. V průběhu staletí vzájemných kontaktů se role zmíněných aktérů významně proměňovaly. Mění se jak místo, kde ke kontaktům dochází, tak způsob vzájemné (ne)komunikace i charakter zdrojů informací, které máme k rekonstrukci těchto dějů k dispozici. Připravili jsme pro vás tři tematické přednášky a tři kurátory komentované prohlídky výstavy Keltové.

PROGRAM:

Viktoria Čisťakova: Za hranicemi antického světa aneb dlouhá cesta importů

16. 10. 2018, 17.00 h, Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea
Vstup zdarma

Přednáška se zaměří na fascinující svět doby halštatské/starší doby železné 9.–5. století př. n. l. Předchozí, archaický svět doby bronzové postupně zaniká a na jeho základech se vytváří nová společnost, u níž je patrná značná společenská stratifikace. Postupně se obnovují vazby s antickým světem a nové elity začínají mít zájem o přísun luxusního zboží  - importů. Do střední Evropy putují bronzové a keramické nádoby, jsou známy i četné nálezy ozdob pocházejících ze Středomoří. Během přednášky se podíváme na nejzajímavější nálezy antických importů z doby halštatské se zaměřením na území České republiky.


Komentovaná prohlídka výstavy Keltové

23. 10. 2018, 17.00 h
Vstup zdarma

Počet účastníku je omezen z důvodu jejich komfortu během komentované prohlídky.


Pavel Titz: Keltové v antickém světě

30. 10. 2018, 17.00 h, Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea
Vstup zdarma

Populace označované termínem Keltové někdy vnímáme jako obyvatelstvo našeho území, jindy jako kmeny obývající širší střední a západní Evropu, případně Britské ostrovy. Méně známý je fakt, že určitá část Keltů podnikla významné výpady směrem do antického světa, který někdy zcela zaskočila, jindy jím řádně otřásla. Přednáška přiblíží keltské vpády na Apeninský poloostrov, Balkán i do Malé Asie a zmíní nejen ohlas v písemných pramenech, který tyto ataky vyvolaly u současníků a jejich následovníků, ale přiblíží také řadu antických děl, jejichž vznik je těmito událostmi přímo iniciován nebo alespoň inspirován.


Jiří Militký: Počátky a starší fáze keltského mincovnictví v Čechách

13. 11. 2018, 17.00 h, Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea
Vstup zdarma 

Přednáška se zabývá keltským mincovnictvím v Čechách v průběhu 3. a 2. století před Kristem a vychází z nově vydané knihy na toto téma. Přednáška představuje zcela nový pohled na počátky a starší fázi mincovnictví na českém území s přihlédnutím k situaci v oblasti koridoru Jantarové stezky, tedy v regionech mezi Slezskem a rakouským Podunajím. Součástí přednášky bude rovněž komplexní zhodnocení statérů typu Niké, které reprezentují nejstarší typ keltských mincí ve střední Evropě, jejichž původ lze hledat také na českém území. Komplexní zpracování tématu prokázalo existenci nejméně 50 sérií a typů mincí produkovaných v oblasti České kotliny a naznačujících značnou vnitřní diferenciaci keltských komunit usazených v této oblasti.


Komentovaná prohlídka výstavy Keltové

ZRUŠENO z technickcýh důvodů

20. 11. 2018, 17.00 h
Vstup zdarma

Počet účastníku je omezen z důvodu jejich komfortu během komentované prohlídky.

Fotoalbum