Mapuche jsou dnes nejpočetnějším chilským indiánským etnikem. Přežití a kontinuita jejich kultury však byly vykoupeny draze. S příchozími Španěly a následně Chilskou republikou vedli Mapuche tři století bojů a stali se tak nejdéle vzdorujícím původním etnikem amerického kontinentu.

Výstavka představuje ukázky materiální kultury Mapuche, shromážděné ve sbírkách Náprstkova muzea za více jak sto dvacet let. V mapuchském uměleckém řemesle se mísí všední a nevšední, profánní a tajemné. Kovotepectví Mapuche je pozoruhodným příkladem přetvoření soudobých mincí ve šperk, který se vyjímá na tradičním černém ženském oděvu. Proslulé mapuchské tkalcovství představuje nejdůležitější symboly a barvy: bílou, černou a červenou. Nádoby z kravských vemen a hlav dokládají schopnost indiánského venkova využít bezezbytku veškerý produkt chovatelství. Ceremoniální předměty odkazují k důležité slavnosti ngillatun a rituální hře palin.

Pracovníci Náprstkova muzea podnikli v 60. letech 20. stol. mezi Mapuche hned několik terénních výzkumů. Za podstatnou část sbírky vděčí muzeum Milanu Stuchlíkovi, jednomu ze zakladatelů československé antropologie, který strávil společně se svou rodinou mezi Mapuche několik let. Vystavené předměty, pokud není uvedeno jinak, pochází od jeho mapuchských přátel z komunity Cholchol a okolních vesnic.  

Výstava je z cyklu Svět ve vitríně, který formou krátkodobých výstav představuje zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlého a unikátního fondu Náprstkova muzea.

Fotoalbum