Těšíte se na Vánoce a hodláte si letos advent pořádně užít? A co zařadit do svého diáře vánoční akce Národního muzea? Sváteční atmosféra a pohodová nálada zaručena.

Na prosinec jsme pro vás připravili pestrou paletu doprovodných programů s vánoční tematikou, kde si "to své" najde úplně každý.

Hledáte vhodný dárek pro své blízké? Darujte jim předplatné do Národního muzea.

fotografie - betlem


Vánoční strom na pražském Betlémském náměstí jako již tradičně rozsvítí ve stejný den, kdy v Náprstkově muzeu pořádáme oblíbené Vánoce u Halánků. Nenechte si to 4. prosince ujít!. Letos budeme slavit v duchu Afriky.

Všechny návštěvníky jistě zaujme půvabná výstava Milý Ježíšku, přeji si... v Národopisném muzeu na Smíchově. Krása lidových hraček je nadčasová. Vystaveny jsou i betlémy a vánoční ozdoby.

V rámci této výstavy pořádáme i dvě zajímavé přednášky. První z nich vám 8. prosince představí kouzelné skašovské dřevěné hračky. Přednáška Domečky a pokojíčky pro panenky – Historie a současnost, která proběhne 15. prosince, je pak určena dětem i dospělým. Obě přednášky budou spojeny s komentovanou prohlídkou výstavy.

A u lidové kultury ještě zůstaneme. Vždyť právě v ní mají Vánoce tu správnou milou atmosféru. Tou bude prodchnuta i akce z oblíbeného cyklu představujícího folklorní regiony. V sobotu
10. prosince
můžete navštívit odpoledne věnované Betlémářství v Podještědí. Jako již tradičně, bude i tato sobota obohacena o hudební vystoupení, kterého se zhostí výborný soubor Horačky. Ten samý den nabízíme i řemeslnou dílnu Výroba korálkových vánočních ozdob, kde si vyzkoušíte tradiční ruční tvorbu ozdob ze skleněných perlí.

V Národopisném muzeu jsme nezapomněli ani na seniory a připravili jsme pro ně
17. prosince speciální Adventní odpoledne pro seniory a jejich rodiny.

Milovníkům historie je pak 13. prosince určena přednáška v Nové budově Národního muzea s netradičním tématem – „Vánoční čas“ v pohanském starověku. Odhalte s námi, co se dělo během Saturnálií a jaké jsou hlubší kořeny „vánočního času“.

Na Vánoce se přirozeně vždy nejvíce těší děti. I na ně jsme v Národním muzeu mysleli. Tradiční lidové zvyky si mohou vyzkoušet na akci 3. prosince Aspoň na víkend si užijte přípravy na Vánoce. Ten den nainstalujeme v Národopisném muzeu i krásný betlém.

V sobotu 10. prosince si malí návštěvníci mohou v Národopisném muzeu vyzkoušet tvorbu vánočních ozdob ze sleněných perlí. Zaručeně je to nadchne. Hned následující sobotu 17. prosince si na akci Retrovánoce připomeneme dobu, kdy se Ježíška snažil vytlačit Děda Mráz.

Nenechte si ujít ani vánoční koncerty v Českém muzeu hudby

Fotoalbum