Zaměstnanci Knihovny Národního muzea se v návaznosti na předchozí roky podíleli na řešení výzkumné oblasti Historické knihovní fondy realizované v rámci IP DKRVO. V roce 2024 byla dle plánu uplatněna monografie Ferdinand Peroutka: Z deníku žurnalistova. Spisy Ferdinanda Peroutky, svazek 2. V časovém předstihu byla vydána studie Z. Mužíka Svatováclavská smlouva Tiskaře Pražské bible. Zahájeny byly rovněž práce na vědeckých výstupech, jejichž uplatnění se předpokládá v rámci IP DRKVO v následujících letech, jako jsou další svazky Spisů Ferdinanda Peroutky či databáze ilustrací kramářských tisků. Pracovníci prezentovali výsledky své vědeckovýzkumné činnosti také v rámci 13 příspěvků přednesených na odborných konferencích.

Pokračovalo řešení projektu NAKI Kořeny a plody evropské vědy v českých, moravských a slezských historických knihovních fondech (konsorcium pěti institucí koordinované Národním muzeem: NM, NPÚ, NKČR, KNAV, MUO) zahájeného v roce 2023. V roce 2024 byla uspořádána výstava Lékařská literatura v zámeckých knihovnách a k ní vydán příslušný katalog. Tiskem vyšel článek M. Veverkové Zámecká knihovna Heřmanův Městec: Prázdninová četba žen z rodu Kinských jako jeden z publikačních výsledků projektu NAKI.

V oblasti popularizace vědy a výzkumu Knihovna Národního muzea realizovala 6 popularizačních přednášek pro veřejnost (např. Knižní vazby a knihovny v době baroka nebo Sbírka rukopisů a starých tisků Knihovny Národního muzea), 4 workshopy, 23 exkurzí a komentovaných prohlídek pro školy a veřejnost. V rámci Dne otevřených dveří na Ministerstvu kultury ČR byla v Nostickém paláci uspořádána Výstava nejvzácnějších knih z Nostické knihovny.  Tiskem vyšlo 15 popularizačních článků a byl uskutečněn 1 mediální výstup v rozhlase k výstavě Možné podoby knihy. Knihovna Národního muzea také pravidelně přispívala na facebookových stránkách Knižní kultura a Provenio. Nově byla přepracována podoba internetové knihovny kramářských tisků Špalíček.


Výstava nejvzácnějších knih z Nostické knihovny v Nostickém paláci – doprovodná akce
ke Dnu otevřených dveří na Ministerstvu kultury ČR.
 Foto: Richard Šípek. 

 
Prezentace mezinárodního vědeckého sborníku Orbis Helveticus III. ve spolupráci
s curyšskou univerzitou. Foto: Richard Šípek. 


V rámci výstavy Možné podoby knihy v Historické budově Národního muzea se uskutečnily tři workshopy
pro veřejnost. Červnový workshop pod názvem Vyrob si vlastní skicák přinesl i několik originálních
skicáků, jejichž obálky reflektují minulost i současnost Národního muzea. Foto: Pavel Muchka. 

  
Květnový workshop pod názvem Nelepené knižní formy, Upcyklace, hledání souvislostí pod vedením doc. Elišky Čabalové
v Historické budově Národního muzea nečekaně prokázal výtvarný cit několika účastníků. Foto: Martina Vyšohlídová.

 
Ve středu 9. října 2024 se v Historické budově Národního muzea uskutečnilo
uvedení mimořádné publikace Toužimský & Moravec, příběh nakladatelství, ve které
se nachází velký počet reprodukcí ze sbírek oddělení knižní kultury.
Knihu představili její autoři Vladimír Prokop a Michal Moravec. Foto: Pavel Muchka. 

Projekty NAKI

 Probíhající projekty: 

NPO projekty 

Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek 

Nově získané projekty: 

Účast zaměstnanců na konferencích a seminářích

  • Bárta Pražák, T.: Emanuel Arnošt z Valdštejna jako kanovník Metropolitní kapituly sv. Víta v Praze. – Biskupství, církev a prameny mezi raným novověkem a současností; Česká republika, Hradec Králové; 5.–7. 11. 2024.
  • Bárta Pražák, T.: Historie restaurování a konzervování knih. – Bibliotheca Antiqua; Česká republika, Olomouc; 7.–8. 11. 2024.
  • Bárta Pražák, T.: Módní doplňky renesančního Benátčana v odkazu Heinricha von Liebiega. – Textil v muzeu / Obuv a oděvní doplňky z usní v perspektivě dějin módy; Česká republika, Brno; 12.–13. 6. 2024.
  • Bydžovská, I.: České a německé kramářské tisky z tiskárny Jana Spurného. – Knižní kultura a česko-německý jazykový prostor v 19. a 20. století; Česká republika, Jindřichův Hradec; 22.–24. 10. 2024.
  • Kryštůfek, J.: Šakal a vlci se plíží… Franz Stowitschek (1890-1959), Berghof 1913. – Knižní kultura a česko-německý jazykový prostor v 19. a 20. století; Česká republika, Jindřichův Hradec; 22.–24. 10. 2024.
  • Mašek, P.: Mechtilda Lichnowská – kněžna expresionistka. – Świat rzeczy szlacheckiego dworu. Kolekcje – zbiory – biblioteki – gabinety osobliwości – sprawy organizacyjne; Polsko, Cieszyn; 23.–25. 10. 2024.
  • Mašek, P.: Několik zajímavých proveniencí ze zámeckých knihoven. – Bibliotheca antiqua; Česká republika, Olomouc; 7.–8. 11. 2024.
  • Muchka, P.: Česká a německá knižní reklama v 19. století. – Knižní kultura a česko-německý jazykový prostor v 19. a 20. století; Česká republika, Jindřichův Hradec; 22.–24. 10. 2024.
  • Muchka, P.: Reklamní strategie českých nakladatelských firem v druhé polovině 19. století. – Od počátků reklamy k modernímu marketingu; Česká republika, Praha; 21.–22. 11. 2024.
  • Šípek, R.: Provenance Research of the Scholars' Book Collections in the Czech Libraries. –  CERL, III ONLINE BOOK SEMINAR Provenance Working Group; online; 10. 10. 2024. 
  • Šípek, R.: Pavel Josef Šafařík's Collection in the National Museum Library. – CERL Annual Seminar; Itálie, Řím; 23. 10. 2024. 
  • Šípek, R.: Knihy ze střihomské renesanční městské knihovny v javorské zámecké knihovně Otty mladšího z Nostitz a jejich dárci. – Świat rzeczy szlacheckiego dworu. Kolekcje – zbiory – biblioteki – gabinety osobliwości – sprawy organizacyjne; Polsko, Cieszyn; 23.–25. 10. 2024.
  • Veverková, M.: Zámecká knihovna Heřmanův Městec: Prázdninová četba žen z rodu Kinských. – Bibliotheca antiqua; Česká republika, Olomouc; 7.–8. 11. 2024.