V rámci doprovodného programu k výstavě Doba genová si budou moci malí i velcí návštěvníci vyzkoušet práci molekulárního biologa. Seznámíte se se vzorky, ze kterých se získává DNA, odeberete si vlastní vzorek slin  a vyizolujete si svou DNA. Naučíte se pipetovat a zjistíte, k čemu slouží centrifuga. Ve výtvarné dílně si vyrobíte model šroubovice DNA z papíru nebo z korálků do podoby náramku. Za bezchybně vyplněný pracovní list k výstavě vás čeká odměna. A nakonec vás výstavou v češtině i angličtině provedou její autoři.

Program:

11.00–17.00 h

 • Vyizolujte si vlastní DNA
  I jednoduché činnosti molekulárního biologa vyžadují šikovnost a přesnost. Celý proces od získání bukálního stěru až po vyizolování vlastní DNA zahrnuje práci s pipetou a přístroji jako je vortex nebo centrifuga.
 • Vyrobte si suvenýr v podobě DNA
  Na první pohled složitý tvar dvoušroubovice DNA lze docela jednoduše složit z papíru. Skládačku vymysleli vědci z university v Cambridge a je součástí i pracovního listu ve výstavě. A šikovnější si budou moci vyrobit model DNA z korálků do podoby náramku.
 • Soutěž o ceny k výstavě
  Vydejte se do výstavy s pracovním listem pro rodiny s dětmi a hledejte správné odpovědi. Hádejte vzorky, s nimiž se v laboratoři pracuje, a sbírejte body na dalších stanovištích. Za správná řešení vás čeká drobná odměna.

14.00 h

 • Komentovaná prohlídka výstavy v českém jazyce
  Výstavou vás provede jeden z autorů výstavy entomolog Národního muzea Dominik Vondráček.

16.00 h

 • Komentovaná prohlídka výstavy v anglickém jazyce
  Zahraniční zájemce provedou výstavou její autoři Tatiana Aghová a Dominik Vondráček.

 

Více informací o výstavě na www.doba-genova.cz.


Vstupné: zdarma