Svět dávných lidí je zastřen rouškou staletí či tisíciletí a tato časová propast nám zvídavým lidem dneška stojí v cestě za poznáním života našich předků. Archeologie se pokouší překlenout tuto propast studiem předmětů a objektů hmotné kultury, které přečkaly povětšinou ukryty v zemi nebo pod vodou, unikly všemožné zkáze a hlodání zubu času. Minulost je tak často nacházena v množství roztroušených útržků, které vypovídají o nejrůznějších aspektech života dávných lidí. Některé z těchto fragmentů přiblíží tento přednáškový cyklus.

Jak by vypadala lidská společnost bez domestikovaných zvířat? A jak by bez nich v minulosti asi fungovala? A jaký by byl život lidí bez koní? Věra Klontza-Jaklová se v přednášce věnuje svému výzkumnému tématu z archeologického úhlu pohledu. V pestrém archeologickém materiálu nachází doklady přítomnosti koní. Nejde jen o součásti koňských postrojů a vozů nebo vyobrazení těchto lichokopytníků, ale také o kosterní ostatky samotných koní, které někdy vypovídají i o způsobu jejich využití a o jich zapojení do vývoje lidské společnosti.

Přednáší: Věra Klontza-Jaklová (MUNI)

Cyklus přednášek pořádá Společnost Národního muzea – Sekce přátel starověkých civilizací a Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea


Místo konání: Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea
Vstupné: členové Společnosti Národního muzea po předložení platného průkazu zdarma, ostatní zájemci 50 Kč
Rezervace na přednášku není potřeba.