Přihlásit se
Digitální knihovna Kramerius Národní muzeum | Digitální knihovna Kramerius (nm.cz) je nyní z technických důvodů veřejnosti nepřístupná. Digitalizované dokumenty (v případě Náprstkova muzea jsou to čechoamerická periodika z našich fondů) je zatím možné prohlížet pouze z badatelského počítače v naší studovně. Termín obnoveného přístupu předpokládáme v první polovině června 2022.
Studovnu knihovny najdete vlevo v 1. patře budovy Náprstkova muzea (čp. 269 Halánkův dům), Betlémské nám. 1, Praha 1. Knihovna Náprstkova muzea je prezenční: publikace si vyhledejte v našem katalogu, tj. npm.opac.nm.cz a objednejte on-line tamtéž. Objednané knihy vám rádi připravíme do studovny. Pokud je váš dotaz složitější, kontaktujte nás e-mailem.
Fondy
Knihovnu začal Vojta Náprstek programově budovat po svém návratu ze Spojených států amerických v roce 1858. Byla k dispozici všem zájemcům a také Americkému klubu dam. V čítárně, která se dodnes dochovala v původní podobě, se scházeli Náprstkovi přátelé, přední čeští vědci, politici, literáti a cestovatelé na tzv. dýcháncích, často spojených s odbornými přednáškami. Náprstkova knihovna neobsahuje jen knihy a časopisy, ale i další fondy, například rozsáhlou sbírku fotografií a stereoskopických obrázků, výstřižkové knihy, exlibris, plakáty aj. Tato historická knihovna se již nedoplňuje a obsahuje kolem 60.000 svazků z nejrůznějších vědních oborů a žánrů, vydaných v mnoha jazycích zhruba do roku 1950. Kromě této knihovny mají badatelé k dispozici odbornou knihovnu shromažďující publikace a periodika o mimoevropských národech (národopis, archeologie, historie, geografie, umění apod.). Raritou je třetí, tzv. krajanská knihovna, zahrnující tisky (monografie, periodika, kalendáře) Čechů a Slováků v zahraničí. Byla založena již Vojtou Náprstkem a dodnes se doplňuje především díky darům krajanů.
Úterý – polední pauza 12:00–13:00 Středa – expedice do 16:00